reklama

Gruzem zasypują wyspę Bolko w Opolu [video]

RedakcjaZaktualizowano 
Wyspa Bolko w Opolu.
Wyspa Bolko w Opolu. Sławomir Mielnik
Na część terenu cennej wyspy Bolko zamiast ziemi wysypano gruz budowlany. - To bezprawne i niedopuszczalne - przyznają urzędnicy.

Pole zasypane ziemią z wykopów, ale również gruzem, można zobaczyć na południowym końcu wyspy Bolko, gdzie zaczyna się kanał Ulgi.

Ten teren (w przeciwieństwie do całej wyspy) nie należy do Opola, ale do gminy Prószków. Tamtejszy urząd wydał miastu zgodę na przywiezienie tu ziemi.

- Pochodzi ona z wykopów pod fundamenty nowego, miejskiego basenu, który powstaje na ulicy Prószkowskiej w Opolu - usłyszeliśmy od prószkowskich urzędników.

Szkopuł w tym, że razem z ziemią ktoś przywozi także gruz budowlany. W środę znaleźliśmy w kopcu nie tylko pojedyncze cegłówki, ale także spore fragmenty murów.

Co gorsza, widać było że ktoś musiał przywozić wywrotką same odpady budowlane i nie można mówić, że np. przemieszał się ziemią.

Pracownicy firmy wożącej ziemię nie chcieli z nami rozmawiać, nie potrafili wytłumaczyć skąd wziął się gruz.

Zaskoczenia naszym odkryciem nie kryje natomiast Marek Parfimczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska w opolskim starostwie.

- My też zaopiniowaliśmy pozytywnie wywiezienie ziemi na ten fragment wyspy, ale w pozwoleniu nie ma mowy o gruzie, a jego składowanie tam jest niedopuszczalne - podkreśla Marek Parfimczyk. - Wprawdzie początkowo, firma chciała od nas pozwolenia także na gruz, ale go nie dostała i na pewno nie dostanie. Jeśli coś takiego zostało złożone, to będzie musiało zniknąć.

Przypomnijmy, że wyspa Bolko to nie tylko miejski park Opola, ale także enklawa wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

Co więcej park na wyspie ma być remontowany za wiele milionów złotych.

Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta w Opolu przyznała w środę, że to co dzieje się na fragmencie należącym do Prószkowa, ją także niepokoi.

- Ale nie możemy nic zrobić. Ruch jest po stronie tamtej gminy, która może skontrolować przedsiębiorcę - ocenia Rabiega.

Urzędnicy z Prószkowa w środę zostali o wszystkim zawiadomieni. Zapowiadają wyjaśnienie sprawy, podobnie jak Aleksander Cyganiuk, naczelnik wydziału inwestycji w urzędzie miasta Opola, pod którego nadzorem budowana jest pływalnia.

- Być może gruz przywiózł ktoś z zewnątrz, ktoś kto wykorzystał składowanie tam ziemi? Były już takie przypadki - zastrzega naczelnik.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Napisano minutę temu #2

.. widzę , że mój OSTRY wczorajszy komentarz pod adresem odpowiedzialnych, też coś dał-

wprawdzie został usunięty- ale ta gówniarzeria

z Prószkowa zaczła reagować?!

Piszcie ostre komentarze- bądzmy czujni- bo nas załatwią.

-radny- zza Odry

r
ropa

Ta ziemia z wykopu śmierdzi ropą na kilometr, powinna zostac cała usuniętą i oczyszczona z substancji ropopochodnych. Przecież nie jest to tajemnicą, że na jednostce (GDZIE BUDUJE SIĘ TERAZ BASEN) była stacja paliw dodatkowo stacjonowały tam czołgi... A w wojsku jak to wojsku tu się ropa wyleje tam wsiąknie w ziemie. Ja pierdziele jak można było zezwolić na wywóz tak skażonej ziemi w zieloną oazę Opola. Teraz mamy ziemię z ropa na Bolko MASAKRA!!!!

r
radny zza Odry
Park w Chróścinie Opolskiej jest tak samo gruzem zasypywany !
Przydała by się kontrola tej całej dziwnej inwestycji :
solarne lampy w środku lasu , a nasadzona roślinność to chyba odrzut z exportu ,albo jakiś prywatny import z holandii.
Może reporteży NTO by się tam kiedyś wybrali , mieli by artykuł na pierwszą stronę.

..a co Pan Naczelny Zębaczyński na TO - ze swa STRAŻĄ??
c
cba

Park w Chróścinie Opolskiej jest tak samo gruzem zasypywany !
Przydała by się kontrola tej całej dziwnej inwestycji :
solarne lampy w środku lasu , a nasadzona roślinność to chyba odrzut z exportu ,albo jakiś prywatny import z holandii.
Może reporteży NTO by się tam kiedyś wybrali , mieli by artykuł na pierwszą stronę.

G
Gandharwa
Gdzie jest medialny opolski ekolog Pan T. Wolny ze STE Silesia? Dlaczego nie zablokował tego pozwolenia na wywóz ziemi na Wyspę Bolko? Nie miał w tym interesu?

Przeceniasz ekologów. Jest bardzo wiele urzędów wydających bardzo wiele decyzji, gdybyśmy chcieli wszystkie monitorować w województwie to potrzeba byłaby z setka ludzi.

Decyzję wydał Starosta Opolski na wniosek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Ziemię i gruz nawoził Energopol, który miał/ma podpisaną umowę na użytkowanie gruntu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. 2006 nr 49 poz. 356 ) gdzie jest zapis, że ziemia z wykopów oraz zmieszany gruz betonowo-ceglany może być używana do utwardzania terenu, do którego właściciel ma tytuł prawny a zmieszany gruz budowlany może być dodatkowo, po rozdrobnieniu, używany do budowy wałów i nasypów drogowych czy kolejowych.

Czyli generalnie wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że chodzi tu o teren rekreacyjny a dodatkowo akurat tam rosły rzadkie gatunki roślin.

Z tego co wiem, to Starosta już działa - wszczęto postępowanie o cofnięcie zezwolenia. Teraz trzeba zmusić RZGW by wywieziono gruz na składowisko, a teren zrównano przynajmniej z wysokością wałów.
z
ziom
Witam w XXI w Polsce!!!!
GDZIE JEST POLICJA? GDZIE JEST PROKURATOR?
Polska to dziwny kraj, jeżeli zatruwasz środowisko lokalnie nic ci nie grozi ( brak kanalizacji, brak szamba, podnoszenie poziomu gruntu poprzez zasypywanie gruzem itp itd...) mimo tego iż tak naprawdę szkodzisz nie tylko środowisku ale także społeczeństwu. Fakt że popełnia się przestępstwo jest oczywisty ale jakoś nikt nie reaguje.
Zamiast tego policja ściga ludzi którzy palą trawkę! Będziesz hodował konopie w ogródku na własny użytek, wpadną kryminalni do domu, przeszukają, inwigilują twój numer telefonu, poniżą, i w gazecie NTO ogłoszą sukces... a i jeszcze będą wpływali negatywnie na twoją godność osobistą, będą psychicznie torturować. Taka ilość stresorów może wpłynąć negatywnie na psychikę normalnego człowieka który zamiast alkoholu woli trawkę. ALE SUKCES JEST, PRZESTĘPCA ZŁAPANY.

Palisz trawkę, szkodzisz samemu sobie i czujesz się szczęśliwy = JESTEŚ PRZESTĘPCĄ
ZATRUWASZ ŚRODOWISKO I LUDZI, BIERZESZ ŁAPÓWKI, USTAWIASZ PRZETARGI, ZABIJASZ DZIECKO ( MADZIA Z SOSNOWCA), KŁAMIESZ JAKO POLITYK = JESTEŚ WOLNYM CZŁOWIEKIEM I JEDZIESZ DALEJ bo CIAPKI ( POLICJANCI I PROKURATORZY = CIAPKI ) mają ważniejsze rzeczy na głowie ( patrz = ścigają palaczy trawki + inwigilacja społeczeństwa )

PS do policjantów : nie mam zamiaru obrażać wszystkich policjantów bo wiadomo nie wszyscy są CIAPKAMI, jeżeli dostałeś awans z powodu palaczy trawki i aktualnie ich ścigasz oraz masz zamiast robić to dalej to właśnie do Ciebie, zastanów się co robisz w pracy, a zasłanianie się prawem nic nie da. "Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie." Moralności nie ma ani grosza w Was bo jesteście niemoralni, jak SB, jak NKWD, jak GESTAPO bardzo łatwo was porównać do tych instytucji bo MACIE WIELE WSPÓLNEGO!

POKÓJ I WOLNOŚĆ BRACIA I SIOSTRY! SPRAWIEDLIWOŚĆ ZWYCIĘŻY ( MAM NADZIEJE) i jutro przeczytamy jak to na 48 godzin na dołku wylądował właściciel firmy która przywozi gruz na wyspę Bolko albo ktoś z jego ludzi.

A Ty to sie chyba za duzo najarałeś... albo sie nudzisz w domu
o
obserwator

Nikt nie przywiózł gruzu z zewnątrz ! Co za bzdury facet wygaduje ! Wywiozły go wywrotki, które miały wywozic ziemię ! Jeżeli jest taka inwestycja to nalezy chyba równiez zająć sie troche kontrolą czegos takiego ! a nie każdy robi co chce ... może nikt nie zauważy i będzie po sprawie, niestety Panowie przekrętacze... złe miejsce sobie wybraliście. Akurat tam codziennie chodzi masę osób, którym teren ten nie jest obojętny !

j
jasne!

Wcale bym się nie zdziwiła jesli to ktoś z okolicznych mieszkańcow podejrzał że tam się wywozi ziemię, to pomyslał, że skorzysta i wywiezie tam swoje brudy, a wina będzie na wykonawće budowy, który ma pozwolenie.
Na moją działkę też ktoś wywozi śmieci - tylko, że jak nie złapiesz za rękę to nic nie możesz zrobić i sam się musisz martwić co z tym brudem.

k
kierowca zawodowy
ciekawe jaki kretyn wykonał podział administracyjny wyspy pasieka. część terenu do opola część do prószkowa. nasi urzędnicy pod rządami hamulcowego i powiatowego udają że nie ma sprawy.

jeszcze głupszy podział jest pomiędzy Dębską Kuźnią a Chrząstowicami. Wioski są naturalnie oddzielone terenem niezabudowanym ale granica przebiega gdzieś koło boiska w Dębskiej Kuźni. Zrobili to PRL-owscy geodeci i do dziś ten idiotyzm trwa. Znaleźć tam na Ozimskiej kogoś bez detektywa to horror.
M
Michał

"- Być może gruz przywiózł ktoś z zewnątrz, ktoś kto wykorzystał składowanie tam ziemi? Były już takie przypadki - zastrzega naczelnik."
Gruzu nie przywiózł nikt z zewnątrz. Byłem tam i na żywo widziałem wysypywanie, pisałem już o tym na forum. Zrobiłem też parę zdjęć ale nikt nie był zainteresowany.

m
mondrala
ciekawe jaki kretyn wykonał podział administracyjny wyspy pasieka. część terenu do opola część do prószkowa. nasi urzędnicy pod rządami hamulcowego i powiatowego udają że nie ma sprawy.

po pierwsze, drogi kretynie darku, nie pasieka tylko bolko.
po drugie - podział ten istnieje hohoho i jeszcze dłużej.. na pewno XIXwiek..
d
darek

ciekawe jaki kretyn wykonał podział administracyjny wyspy pasieka. część terenu do opola część do prószkowa. nasi urzędnicy pod rządami hamulcowego i powiatowego udają że nie ma sprawy.

r
radny
Nieodparcie nasuwa się wniosek :
za MAŁO urzędników !!!
Zamiast wojska i policji postawcie przy każdym słupie biurko z urzędasem .
Wtedy wreszcie będziem w raju .

.. mam chyba prawo dodać, że z GŁUPIM URZĘDNICZKIEM,

a pełno ich takich co do 7-klasy wiekszość ocen na półrocze to same 2-je były.

Teraz jak idziesz z poważną dla ciebie sprawą- to ci wmawiają te - srule zakąpleksione, że

to z twojej winy - z powodu twojego nieporządku. W wiekszości polscy urzędnicy są

zakompleksioni do paskudy i nie mają wogóle jakiegoś STYLU. Wszystko odpatrują.

Minister winien wysyłać takie "potworki" na warunkowe, przemusowe szkolenia (na własny

oczywiście koszt) do Francji, Belgi czy nawet Niemiec.

-RADNY- //autor zza Odry//
s
salto

Gdzie jest medialny opolski ekolog Pan T. Wolny ze STE Silesia? Dlaczego nie zablokował tego pozwolenia na wywóz ziemi na Wyspę Bolko? Nie miał w tym interesu?

k
krzyk

ziemia i gruz pewnikiem z niemodlińskiej gdzie podobno bomba ekologiczna jest

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3