Grzywna za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Redakcja
fot. archiwum
fot. archiwum
Czy każdy błąd w zeznaniu podatkowym pociąga za sobą karę? M.in.

na to pytanie odpowiada Piotr Gieradka, ekspert z Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich.

Piotr z Jemielnicy: Jakie kary grożą za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego?

Zobacz: Korekta zeznania podatkowego

Złożenie po upływie ustawowego terminu zeznania podatkowego, innej deklaracji bądź oświadczenia jest wykroczeniem skarbowym, zgodnie z przepisami ustawy z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (tekst jednolity DzU z 2007 r., nr 111, poz. 765, ze zmianami).

Karą za wykroczenie skarbowe jest grzywna, która może być wymierzona w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (art. 47 §1, art. 48 §1 kks). Minimalne wynagrodzenie wynosi w 2011 r. 1386 zł.

Większość spraw o wykroczenia skarbowe rozstrzygana jest poprzez nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego. Warunkiem takiego zakończenia sprawy jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu (art. 137 §3 kks).

Górna granica grzywny nie może przekraczać podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (art. 48 §2 kks), a zatem kwota nałożona w drodze mandatu wynieść może od 139 do 2772 zł.

Zobacz: CBOS: 51 proc. Polaków nie miało kłopotów z wypełnieniem PIT

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a przy wymiarze kary uwzględnia się m.in. wagę uchybienia (w tym przypadku długość opóźnienia), a także okoliczności, wymienione w przepisie art. 48 §4 kks, tj. stosunki majątkowe i rodzinne oraz dochody i możliwości zarobkowe sprawcy.

Karol W.: Czy każdy błąd w zeznaniu podatkowym pociąga za sobą karę?

Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności podatnika, który składając deklarację lub oświadczenie, podaje w nim nieprawdę lub zataja prawdę.

Uchybienie takie polegać może np. na zaniżeniu przychodu, bądź zawyżeniu kwot odliczeń. W odniesieniu do składanych corocznie zeznań podatkowych (a także niemal wszystkich pozostałych deklaracji) musi jednak równocześnie zaistnieć skutek w postaci narażenia należności podatkowej na uszczuplenie.

Nie spowoduje pociągnięcia do odpowiedzialności popełnienie w zeznaniu oczywistej omyłki rachunkowej. Możliwe jest także uniknięcie ewentualnej kary w przypadku innych, poważniejszych uchybień.

Przepis art. 16a kks wyłącza bowiem karalność osób, które złożyły prawnie skuteczną korektę deklaracji (zeznania) wraz z podaniem przyczyn korekty oraz wpłaciły należny podatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska