GUS o gospodarce na Opolszczyźnie: Nie jest źle. Inflacja w górę, zarobki też

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W województwie opolskim utrzymuje się wysoki poziom zatrudnienia, ale spadła jednak liczba ofert pracy.
W województwie opolskim utrzymuje się wysoki poziom zatrudnienia, ale spadła jednak liczba ofert pracy. Szymon Starnawski/Polska Press
Wysoka inflacja, rosnące koszty działalności, ale też niskie bezrobocie i dobra koniunktura na produkowane u nas wyroby. Sytuację gospodarczą Opolszczyzny w trzecim kwartale można uznać za niezłą. Sytuację gospodarcza zbadał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowszy biuletyn statystyczny województwa opolskiego podsumował sytuację lokalnych firm w III kwartale 2022 roku. Po gorszych miesiącach letnich, we wrześniu dane ekonomiczne lekko się polepszyły.

Wzrosła między innymi produkcja sprzedana przemysłu, o prawie 10 procent w stosunku do września 2021. Najwyższy wzrost produkcji GUS zarejestrował w górnictwie, dobrze było też w przetwórstwie przemysłowym, energetyce, produkcji budowlano montażowej.

W całym województwie opolskim do użytku oddano 407 mieszkań, mniej niż przed rokiem, ale dużo więcej niż w sierpniu (140).

Jeszcze bardziej (o 44 procent rok do roku) wzrosła we wrześniu wartość sprzedaży detalicznej. W powiatach przygranicznych może na nią wpływać szturm Czechów, którzy masowo przyjeżdżają do nas na tańsze zakupy, ale skali tego zjawiska nikt statystycznie nie bada.

W regionie utrzymuje się wysoki poziom zatrudnienia, choć niektóre firmy przewidując kryzys przeprowadziły niewielkie redukcje zatrudnienia. W urzędach pracy we wrześniu zarejestrowanych było 20,3 tysiąca mieszkańców Opolszczyzny, podczas gdy w grudniu 2021 w rejestrach było 21,5 tysiąca ludzi.

Spadła jednak liczba ofert pracy, zgłaszanych do „pośredniaków”. We wrześniu było ich nieco ponad 2 tysiące, podczas gdy w grudniu ub. roku 2,8 tysiąca.

Najwięcej pracujących przybyło w górnictwie, produkcji metalowej, produkcji papieru, ale też w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Zatrudnienie zmniejszył przemysł spożywczy, poligraficzny i samochodowy.

Przeciętne wynagrodzenie na Opolszczyźnie we wrześniu wynosiło 5980 złotych brutto. To prawie tysiąc złotych więcej niż rok wcześniej. Powyżej średniej zarabia się w górnictwie (6844 zł), energetyce (7587 zł) i przemyśle (6177). Najgorsze pensją są w zakwaterowaniu i gastronomii (3883 zł).

Przeciętna emerytura lub renta wzrosła we wrześniu do kwoty 2733 brutto, ponad 200 złotych od grudnia 2021. Mamy w województwie na utrzymaniu nieco mniej emerytów i rencistów - 208,5 tysiąca (spadek o 1,3 tysiąca w ciągu roku, o 3 tysiące w ciągu 2 lat).

Dane demograficzne dalekie są jednak od optymizmu. We wrześniu urodziło się u nas o 8 procent mniej dzieci niż rok wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska