GUS potwierdza: w lutym koniunktura w gospodarce najlepsza od ośmiu lat

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych sekcji zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem, poinformował we wtorek 21 lutego Główny Urząd Statystyczny. W przemyśle, budownictwie i handlu panuje optymizm największy od ośmiu lat. Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w styczniu br., a także w lutym ostatnich ośmiu lat. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają oceny koniunktury mniej pesymistyczne niż przed miesiącem i w lutym ostatnich ośmiu lat.

Opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego oraz handlu detalicznego są korzystne; w przypadku jednostek z zakresu handlu detalicznego – lepsze niż w ciągu ostatnich ośmiu lat, natomiast handlu hurtowego – zbliżone do zgłaszanych przed rokiem i bardziej optymistyczne od formułowanych od listopada 2016 r.

Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę optymistycznie, w lutym – lepiej niż w styczniu oraz w analogicznym miesiącu ostatnich ośmiu lat.

Czytaj też:
Rząd szykuje reformę szpitali. Jest ona równie radykalna jak reforma edukacji, a najbardziej ucierpią pacjenci szpitali powiatowych

Opinie formułowane przez przedsiębiorców działających w zakresie zakwaterowania i gastronomii są pozytywne, lepsze niż przed miesiącem i w analogicznym okresie ostatnich dziewięciu lat. Oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji są korzystne, zbliżone do opinii formułowanych w styczniu 2017 r. i w lutym 2016 r.

Najwięksi optymiści - jak zwykle, w finansach

Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; opinie te są bardziej korzystne od sygnalizowanych w styczniu br. oraz w analogicznym okresie ostatnich czterech lat.

W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4,5 (minus 2,7 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,4 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14,3 proc. i 11,7 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane w mniejszym stopniu niż w styczniu, w najbliższych miesiącach przewidywany jest ich wzrost. Oceny dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne niż w styczniu, natomiast odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w najbliższych trzech miesiącach.
Podobnie jak w styczniu, sygnalizowane jest nieznaczne zmniejszenie poziomu należności, jednocześnie w niewielkim stopniu wzrastają opóźnienia płatności za sprzedane produkty. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. W przedsiębiorstwach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, podobnie jak oczekiwano przed miesiącem.

Małe firmy mniej nieufne

W lutym podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie mniej negatywnie niż przed miesiącem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są nieco bardziej korzystne od formułowanych w styczniu.

Czytaj też:
Obietnice wyborcze wobec frankowiczów okazały się pustymi słowami. Zostaną całkiem bez wsparcia?

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 19,0 w lutym, plus 14,5 w styczniu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 17,2 w lutym, plus 12,6 w styczniu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 17,1 w lutym, plus 16,5 w styczniu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 15,0 w lutym, plus 12,2 w styczniu). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 9,7 w lutym, minus 5,9 w styczniu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS potwierdza: w lutym koniunktura w gospodarce najlepsza od ośmiu lat - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska