MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS przestrzega przed falą zwolnień grupowych. Jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu?

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
– Nie mam żadnych sygnałów, by na naszym terenie dochodziło do niepokojących zwolnień grupowych  – uważa p.o. dyrektora PUP w Rzeszowie Jacek Górak.
– Nie mam żadnych sygnałów, by na naszym terenie dochodziło do niepokojących zwolnień grupowych – uważa p.o. dyrektora PUP w Rzeszowie Jacek Górak. Paweł Dubiel
W firmach w województwie podkarpackim nie odnotowano, jak na razie, wzrostu zwolnień grupowych.

W I kwartale br. tylko dwie firmy powiadomiły Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Jedną jest rządowe Centrum GovTech z Warszawy zajmujące się podnoszeniem kwalifikacji nauczycieli, ale PUP nie ma danych nt. liczby osób objętych zwolnieniami z terenu obsługiwanego przez siebie. P.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie Jacek Górak nie wyklucza, że zwolnienia w GovTech w ogóle mogą nie dotyczyć Rzeszowa i powiatu.

Druga firma to Linetech. Serwisowała ona samoloty w Jasionce, zwolniła ponad 50 pracowników.

- W tej firmie było zatrudnionych ok. 80 pracowników, dodatkowo część była na kontraktach. Pracowali w spółce matce Linetech w Katowicach, przyjeżdżali tutaj na kontrakty, natomiast na umowę o pracę, umowę zlecenie i B2B było w Jasionce zatrudnionych ok. 50 - 60 osób. PUP w Rzeszowie wysłał do firmy propozycję spotkania ze wszystkimi pracownikami. Zgłosiło się do nas tylko 6 pracowników, którym przedstawiono możliwości wsparcia ze strony urzędu. Pozostali byli dobrze wykwalifikowani i prawdopodobnie już organizują sobie nową pracę – mówi Jacek Górak.

P.o. dyrektora PUP na razie nie widzi negatywnego trendu.

– Nie mam żadnych sygnałów, by na naszym terenie dochodziło do niepokojących zwolnień grupowych. Przy postępującym kryzysie demograficznym nadal mamy rynek pracownika, jest tylko kwestia odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji – uważa Jacek Górak.

W 2023 r. do PUP w Rzeszowie zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło natomiast 4 firmy, z tego jedna firma z terenu działania PUP w Rzeszowie, gdzie zwolnienia objęły 219 osób, przy czym większość z tych osób została ponownie zatrudniona, a w urzędzie zarejestrowało się tylko ok.20.

Informacje dyrektora PUP potwierdza Piotr Kocaj z Wojewódzkiego Urząd Pracy w Rzeszowie.

- W stosunku do lutego 2024 r. odnotowano spadek liczby bezrobotnych w woj. podkarpackim o 2 352 osoby. Z danych na koniec marca wynika, że w nadchodzących miesiącach pracę może stracić 142 osoby. W analogicznym okresie ub. r. zwolniono 26 osób – mówi Piotr Kocaj.

Główny Urząd Statystyczny podał niedawno niepokojące informacje o szykującej się fali zwolnień w kraju. Pod koniec marca firmy zadeklarowały większą niż przed miesiącem oraz niż przed rokiem liczbę zwolnień grupowych - 159 zakładów zapowiedziało zwolnienie 17 tys. pracowników, w tym 0,3 tys. osób z sektora publicznego.

Na początku kwietnia Levi Strauss & Co. poinformował o likwidacji zakładu w Płocku. Zwolnionych zostanie 650 osób, czyli cała załoga, składająca się w większości z kobiet. Firma jako przyczynę likwidacji swojego ostatniego zakładu w Europie podała wysokie koszty pracy i wysokie koszty energii, które dzisiaj sprawiają, że produkcja w Płocku i w Europie w ogóle jest dużo, dużo droższa niż w krajach azjatyckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24