Gwara śląska językiem regionalnym? Cisek jest za

Archiwum
Posłanki Brygida Kolęda-Łabuś (z lewej) i Janina Okrągły weszły w skład Zespołu Parlamentarnego do spraw Piastówanio Ślonskij Godki.
Posłanki Brygida Kolęda-Łabuś (z lewej) i Janina Okrągły weszły w skład Zespołu Parlamentarnego do spraw Piastówanio Ślonskij Godki. Archiwum
Cisek jest pierwszym samorządem na Opolszczyźnie, który podjął w tej sprawie uchwałę.

- To uchwała intencyjna, która co prawda o niczym jeszcze nie przesądza, ale w ten sposób nasz samorząd wyraził poparcie dla takiego pomysłu - tłumaczy wójt Ciska Alojzy Parys.

Stoi za nim śląski poseł Platformy Obywatelskiej Marek Plura. Złożył on w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, który nadaje gwarze śląskich status języka regionalnego.

Takie zmiany pozwoliłyby na finansowanie z budżetu państwa lekcji języka śląskiego. Większe wsparcie finansowe zyskałyby także organizacje krzewiące kulturę mowy śląskiej. Gwara mogłaby się stać również językiem urzędowym (za zgodą mieszkańców, którzy wyraziliby ją w formie referendum).

- Cisek to pierwszy samorząd na Opolszczyźnie, który podjął w tej sprawie uchwałę. Wcześniej podobne przegłosowano w kilkunastu innych gminach w woj. śląskim, m.in. Chorzowie i Rudzie Śląskiej - mówi Piotr Długosz, przewodniczący Rady Górnośląskiej, która wspiera projekt.

Co na ten temat sądzi mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie? Czytaj we wtorkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska