Gwardia Opole w 1/8 finału PGNiG Pucharu Polski

Mateusz Morawski, rozgrywający Gwardii Opole.
Mateusz Morawski, rozgrywający Gwardii Opole. Sławomir Jakubowski
Piłkarze ręczni Gwardii pokonali na wyjeździe Moto-Jelcz Oława 31-25. 1-ligowiec długo był w grze, ale ostatecznie nie zatrzymał gwardzistów.

Spotkanie zaczęło się dość nieoczekiwanie zważywszy, że grały zespoły z różnych klas rozgrywkowych, a różnica pomiędzy PGNiG Superligą, a 1 ligą wydaje się duża. Miejscowi chcieli się jednak zapewne dobrze zaprezentować na tle piątej drużyny krajowej elity. Grali z dużą determinacją, a w ich bramce dwoił się i troił były gracz Olimpu Grodków – Krzysztof Muszak.

To jego interwencje i kontry oraz błędy opolan sprawiły, że spotkanie Moto-Jelcz rozpoczął od prowadzenia 5-2. Kiedy po 15 minutach przewaga gospodarzy wzrosła do czterech bramek o czas poprosił trener Rafał Kuptel. Efekt był połowiczny, ale gwardziści w tym sezonie nie takie straty odrabiali, a do końca spotkania było jeszcze bardzo daleko.

Dobra praca w obronie dała dwie kontry i Morawski doprowadził do stanu 12-10, a jeszcze przed przerwą goście doszli na jedną bramkę (14-13), choć grali w tym okresie w osłabieniu. Ze swojej postawy z konfrontacji z 1-ligowcem zadowoleni być jednak nie mogli, więc w szatni odbyła się męska rozmowa. Po przerwie ekstraklasowiec wzmocnił obronę, z koła trafiał Jankowski, z dystansu Łangowski i Morawski, a po szybkich atakach błyskawicznie doprowadził do remisu.

Lemaniak dał Gwardii pierwsze prowadzenie w 38 min (18-17), a następnie w trzy minuty przyjezdni po trafieniach Jankowskiego i Siwaka odskoczyli na 22-19. W kolejne trzy minuty zespół z Opola dołożył jeszcze trzy trafienia i właściwie było po sprawie. Szansę dostała młodzież z Opola, a dwie bramki z rzędu gospodarzy mogły zaniepokoić, ale jeszcze jeden zryw na 29-23 zakończył definitywnie kwestię awansu.

Moto-Jelcz Oława - Gwardia Opole 25-31 (14-13)
Gwardia: Malcher, Zembrzycki - Lemaniak 7, Adamski, Siwak 4, Łangowski 4, Komisarczuk, Mokrzki 1, Jankowski 4, Zadura 2, Morawski 7, Przybysz 1, Stańko 1. Trener Rafał Kuptel.