Hamulec na raka

Fed
Blisko 30 procent zachorowań na nowotwory to skutek nieodpowiedniej diety - alarmują eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Podatność na nowotwory zwiększa zwłaszcza niedostateczna ilość warzyw w codziennym pożywieniu przeciętnego człowieka. Zdaniem amerykańskich onkologów i dietetyków - co wynika z ich dotychczasowych badań - szczególną rolę w profilaktyce antynowotworowej spełniają: brokuły, czosnek i marchew. Jeśli ktoś spożywa je codziennie w dużej ilości, to ryzyko wystąpienia u niego raka np. jelita grubego jest o 50 proc. niższe niż u osób, które tych warzyw nie jadają lub robią to sporadycznie.
Podobną zdrowotną moc mają też inne warzywa kapustne (oprócz brukselki), warzywa ciemnozielone (papryka, szpinak, szczypiorek, koperek) oraz koloru żółtego i pomarańczowego. Są one bowiem bogate w tzw. przeciwutleniacze, które ochraniają zdrowe komórki człowieka przed działaniem czynników rakotwórczych lub hamują podział komórek szkodliwych i zahamowują dalszy rozwój choroby.
Zdaniem amerykańskich onkologów, systematycznie w swoim menu trzeba też uwzględniać warzywa strączkowe: groch, fasolę, bób, które zawierają dużo błonnika, wpływającego pozytywnie na przemianę materii i przyspieszającego wydalanie z ustroju szkodliwych substancji, w tym - rakotwórczych.
Z tych samych badań wynika, że osoby spożywające dużą ilość warzyw o zielonych liściach, czyli mające dzięki temu wyższy poziom kwasu foliowego, oraz lubiące pomidory, które z kolei posiadają cenny dla zdrowia likopen, mają o wiele większą szansę na to, że:
- nie zachorują na żaden rodzaj raka
- a szczególnie uchronią się przed nowotworem: trzustki, macicy i płuc.
Osoby jedzące dużo marchewki, szpinaku, kapusty i rzeżuchy, co zapewnia im wysoki poziom beta-karotenu - czyli prowitaminy przyczyniającej się do powstawania witaminy A, mogą liczyć na:
- spadek ryzyka zachorowania na raka o 40 proc.
- ochronienie się zwłaszcza przed nowotworem: piersi, jelita grubego, płuc, prostaty i mózgu.
Należy jednak pamiętać, że sama warzywna profilaktyka nie przyniesie oczekiwanego skutku, jeśli ktoś nie zrezygnuje z palenia papierosów (grożą rakiem płuc i krtani), nadmiernego picia alkoholu czy zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych w codziennym menu, które są m.in. czynnikiem sprzyjającym rakowi jelita grubego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska