Handel bez wyzysku - akcja związkowców. Zaczynają w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Maciej Łapski (z lewej) i Sebastian Koćwin zapowiedzieli w Opolu, że będą zachęcali pracowników handlu do przyłączania się do związków i zmiany ich sytuacji w firmach.
Maciej Łapski (z lewej) i Sebastian Koćwin zapowiedzieli w Opolu, że będą zachęcali pracowników handlu do przyłączania się do związków i zmiany ich sytuacji w firmach. Edyta Hanszke
Obniżenie norm pracy, wyższe pensje, prawo do urlopów - obiecują między innymi inicjatorzy tej akcji i zachęcają pracowników do zrzeszania się.

W czwartek w Opolu ogólnopolską kampanię „Handel Bez Wyzysku”, czyli pracowniku broń swoich praw” rozpoczęli przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, OPZZ Konfederacja Pracy i organizacji Polska Społeczna.

Jej celem ma być poprawa warunków pracy i płacy pracowników handlu (nie tylko w supermarketach, galeriach handlowych i „sieciówkach” ale także w mniejszych sklepach).

- Wymagania są coraz wyższe: pracownicy muszą dźwigać ciężkie towary, wypełniać wyśrubowane normy zeskanowanych na kasie produktów czy wysokości obrotów. Ograniczenie zatrudnienia przez firmy powoduje, że nie pracownicy mogą sobie pozwolić na urlopy czy chorobowe, a zarabiają 1400-1800 zł - wyliczał Maciej Łapski ze Stowarzyszenia Polska Społeczna. - Pracują w dużym stresie, bo to oni mają bezpośredni kontakt klientem - bywa że z powodu organizacji pracy w sklepie - niezadowolonym.

Akcja ma polegać na rozdawaniu ulotek pracownikom handlu i zachęcaniu (najpierw w Opolu i na Opolszczyźnie, a potem także w Małopolsce, na Śląsku i Mazowszu) ich do zrzeszania się w związkach zawodowych.

Prowadzona też będzie też w mediach społecznościowych i internecie: PolskaBezWyzysku.pl/handel.

- Kiedy pracownicy dołączą się do nas, będziemy rozwijać siłę organizacji i negocjować z pracodawcami warunki płacy i pracy - zapowiada Sebastian Koćwin, przewodniczący OPZZ w Opolu, który przypomina, że zgodnie z prawem do organizacji związkowej mogą przyłączać się nie tylko osoby zatrudnione na umowy o pracę, ale także na umowy zlecenia. - Bywa, że pracodawcy utrudniają zrzeszanie się w związkach i podsuwają do podpisania lojalki, ale to jest niezgodne z prawem - podkreśla związkowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska