Hans-Gert Poettering i Jerzy Buzek honorowymi obywatelami Opola

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Hans-Gert Poettering i Jerzy Buzek honorowymi obywatelami Opola
Hans-Gert Poettering i Jerzy Buzek honorowymi obywatelami Opola Sławomir Mielnik
Byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego otrzymali tytuły honorowe w opolskim ratuszu podczas konferencji Colloquium Opole 2014.

- Z całego serca jestem wdzięczny za ten tytuł - mówił Hans-Gert Poettering. - Skoro jestem honorowym obywatelem Opola, to mogę się czuć także Ślązakiem i Polakiem. Wspominam w tym momencie moje dzieciństwo i myślę, że nawet nie mogłem sobie takiego dnia wyobrazić.

- Jestem wdzięczny Opolu, miastu leżącemu na styku kultur i krajów. Miastu, z którym wiele mnie łączyło przez całe życie. Dziękuję też Hansow-Gertowi Poetteringowi. Wspominam nasze pierwsze spotkanie w 1999 roku na konferencji o roli chrześcijan w integracji europejskiej. Jestem zaszczycony, że przyjmuje to obywatelstwo razem ze mną. Rok temu zostałem honorowym obywatelem województwa opolskiego. Opolszczyzna jest więc jedynym miejscem, w którym jestem honorowym obywatelem podwójnie. - powiedział Jerzy Buzek.

Zasługi nowych honorowych obywateli przedstawili laudatorzy. Postać Jerzego Buzka, byłego premiera RP, posła do Europarlamentu przez trzy kadencje i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przedstawił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- W czasie, kiedy Jerzy Buzek był premierem - mówił - podjęte najważniejsze decyzje dla Polski. Reformy wytyczyły drogę do zjednoczonej Europy. A Polska została także wprowadzona do NATO.

Przypomniał też związki honorowego obywatela z Opolem. Jerzy Buzek m.in. był wykładowcą w Politechnice Opolskiej, a już jako europoseł przekonywał w Brukseli do rozbudowy Elektrowni Opole.

- Hans Gert Poettering całe życie służy Europie - przypomniała europosłanka Danuta Jazłowiecka, która wygłosiła laudację na cześć przewodniczącego Fundacji Konrada Adenauera. - Powiedzieć o nim, że to zaangażowany Europejczyk, to zbyt mało. To oddany Europejczyk, który przez 30 lat, czyli przez 7 kadencji, tworzył podwaliny po wspólne europejskie struktury i przypominał o obowiązku szacunku dla człowieka, przełamując dawne stereotypy.

Wprowadzeniem do uroczystości były wykłady obu wyróżnionych wygłoszone w ramach odbywającego się w Opolu dziś i jutro Colloquium Opole 2014 "10 lat razem w Unii Europejskiej. Zagrożenia i szanse".

Międzynarodowe sympozjum jest wspólnym dziełem Instytutu Śląskiego w Opolu, Stowarzyszenia Instytut Śląski, Muzeum Śląskiego w Goerlitz oraz Uniwersytetu Ostrawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska