Hans-Gert Poettering i Jerzy Buzek honorowymi obywatelami...

  Hans-Gert Poettering i Jerzy Buzek honorowymi obywatelami Opola

  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego otrzymali tytuły honorowe w opolskim ratuszu podczas konferencji Colloquium Opole 2014.

  - Z całego serca jestem wdzięczny za ten tytuł - mówił Hans-Gert Poettering. - Skoro jestem honorowym obywatelem Opola, to mogę się czuć także Ślązakiem i Polakiem. Wspominam w tym momencie moje dzieciństwo i myślę, że nawet nie mogłem sobie takiego dnia wyobrazić.

  - Jestem wdzięczny Opolu, miastu leżącemu na styku kultur i krajów. Miastu, z którym wiele mnie łączyło przez całe życie. Dziękuję też Hansow-Gertowi Poetteringowi.
  Wspominam nasze pierwsze spotkanie w 1999 roku na konferencji o roli chrześcijan w integracji europejskiej. Jestem zaszczycony, że przyjmuje to obywatelstwo razem ze mną. Rok temu zostałem honorowym obywatelem województwa opolskiego. Opolszczyzna jest więc jedynym miejscem, w którym jestem honorowym obywatelem podwójnie. - powiedział Jerzy Buzek.

  Zasługi nowych honorowych obywateli przedstawili laudatorzy. Postać Jerzego Buzka, byłego premiera RP, posła do Europarlamentu przez trzy kadencje i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przedstawił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

  - W czasie, kiedy Jerzy Buzek był premierem - mówił - podjęte najważniejsze decyzje dla Polski. Reformy wytyczyły drogę do zjednoczonej Europy. A Polska została także wprowadzona do NATO.

  Przypomniał też związki honorowego obywatela z Opolem. Jerzy Buzek m.in. był wykładowcą w Politechnice Opolskiej, a już jako europoseł przekonywał w Brukseli do rozbudowy Elektrowni Opole.

  - Hans Gert Poettering całe życie służy Europie - przypomniała europosłanka Danuta Jazłowiecka, która wygłosiła laudację na cześć przewodniczącego Fundacji Konrada Adenauera. - Powiedzieć o nim, że to zaangażowany Europejczyk, to zbyt mało. To oddany Europejczyk, który przez 30 lat, czyli przez 7 kadencji, tworzył podwaliny po wspólne europejskie struktury i przypominał o obowiązku szacunku dla człowieka, przełamując dawne stereotypy.

  Wprowadzeniem do uroczystości były wykłady obu wyróżnionych wygłoszone w ramach odbywającego się w Opolu dziś i jutro Colloquium Opole 2014 "10 lat razem w Unii Europejskiej. Zagrożenia i szanse".

  Międzynarodowe sympozjum jest wspólnym dziełem Instytutu Śląskiego w Opolu, Stowarzyszenia Instytut Śląski, Muzeum Śląskiego w Goerlitz oraz Uniwersytetu Ostrawskiego.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo