Hejtowani medycy na Opolszczyźnie dostaną darmowe wsparcie prawne

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Naczelna Rada Adwokacka zaoferowała też pomoc pielęgniarkom, na które wojewodowie nałożyli kary finansowe za to, że nie wykonały postanowienia o stawieniu się do pracy w domach pomocy społecznej.

- Sytuacja jest szczególna, dlatego jeśli będzie potrzebne wsparcie, jestem w gotowości - mówi adwokat Marian Jagielski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu, który udziela bezpłatnej pomocy służbom medycznym. - Zdarzały się przypadki hejtowania lekarzy, którzy wrócili z zagranicy, krótko przed tym, zanim w Polsce wybuchła epidemia. Gdy okazało się, że są zakażeni, w internecie zaczął się atak na nich. Na takie sytuacje nie może być przyzwolenia, dlatego pomagamy medykom.

Nadzwyczajna sytuacja sprawiła, że wątpliwości prawnych pojawia się coraz więcej. Przedstawiciele służb medycznych skarżą się też, że w swoich środowiskach są piętnowani za to, jaki zawód wykonują.

- Od sąsiada usłyszałem, że dopóki nie skończy się epidemia, to lepiej, żebym do domu nie wracał, bo jeszcze pozakażam innych - mówi jeden z opolskich ratowników medycznych. - To niedorzeczne, bo przecież ja do tej pracy idę nie dla przyjemności, ale by pomagać innym. W Polsce zdarzały się wręcz sytuacje, że sąsiedzi skrzyknęli się i bardzo natarczywie domagali się, by personel medyczny wyprowadził się z kamienicy, bo oni się boją.

Bezpłatne porady prawne mają pomóc medykom. W Polsce głośna była sprawa m.in. pielęgniarki, która otrzymała nakaz stawienia się w pracy w Domu Pomocy Społecznej. Jako samotna matka nie mogła tego zrobić, więc dostała 5 tys. złotych kary.

- List (wystosowany przez prezes Naczelnej Rady Adwokackiej do szefowej Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych) jest reakcją na informacje o nakładaniu kar pieniężnych przez wojewodów na pielęgniarki, które nie wykonały postanowienia o stawieniu się do pracy w DPS-ach, a także w związku z informacją Ministra Sprawiedliwości o planowanym wszczęciu przez prokuraturę w niektórych z tych spraw postępowań przygotowawczych - czytamy na stronie Adwokatury Polskiej.

Zapytaliśmy Opolski Urząd Wojewódzki, ile postanowień - dotyczących stawienia się pielęgniarek do pracy w DPS-ach - wydał w ostatnich dwóch miesiącach.

Chcieliśmy też wiedzieć, czy nałożono kary pieniężne na pielęgniarki, które nie zrealizowały takich postanowień. Na pytania, przesłane rzecznikowi prasowemu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W województwie opolskim pomocy medykom udziela adwokat Marian Jagielski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej. Można się z nim skontaktować telefonicznie, dzwoniąc na numer 604 930 751 lub mailowo: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska