Hindusi, którzy studiują na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej, odwiedzili urząd miasta

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Prezydent pytał młodych ludzi o ich wrażenia z pobytu w Opolu, interesowało go, jak radzą sobie z codziennymi obowiązkami i poradził, by studenci założyli klub krykietowy w Opolu.
Prezydent pytał młodych ludzi o ich wrażenia z pobytu w Opolu, interesowało go, jak radzą sobie z codziennymi obowiązkami i poradził, by studenci założyli klub krykietowy w Opolu. Sławoj Dubiel
Zapytani o to, czego im trzeba, studenci z Indii orzekli, że mają ochotę na grę w krykieta! Takiego boiska na razie w Opolu nie ma, ale na otarcie łez prezydent Arkadiusz Wiśniewski dał im bilety na mecz piłki ręcznej.

Młodzi Hindusi opowiadali także o pierwszych wrażeniach z pobytu w Opolu. Chwalili architekturę, czystość i kameralność Opola, a także otwartość i życzliwość jego mieszkańców, oraz nasz specjał, czyli pierogi.

Studentom towarzyszył rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. studenckich i rozwoju prof. Krzysztof Malik oraz opiekun anglojęzycznych kierunków - dr inż. Michał Bohm.

Studenci z Indii trafili do Opola dzięki umowie, którą podpisano przed kilkoma miesiącami pomiędzy polskim i hinduskim środowiskiem akademickim reprezentowanym odpowiednio przez KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) oraz najbardziej uprzemysłowiony stan Indii – Gujarat.

- Politechnika Opolska jest pierwszą polską uczelnią, która wykształci na mocy tych porozumień tamtejszą młodzież, a od nowego roku prawdopodobnie przyjmiemy kolejną grupę – zapowiada prof. Krzysztof Malik. To dlatego, że od października uruchomimy kolejne ścieżki anglojęzyczne, m.in. na kierunku computer engineering (IT). - Docelowo liczymy, że w tym roku na Politechnice Opolskie rozpocznie naukę około 100 studentów z krajów Dalekiego Wschodu. Wiele wskazuje na to, że to będą dobrzy studenci, ponieważ mają wysokie noty na świadectwach maturalnych, szczególnie z przedmiotów ścisłych, znają też świetnie język angielski – mówi prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji Politechniki Opolskiej.

Pierwsi studenci z Indii przyjechali do Opola w marcu. To był dla nich też miesiąc adaptacyjny, podczas którego uczyli się podstaw języka polskiego, poznawali nasze miasto i atrakcje turystyczne regionu oraz integrowali się z całą społecznością akademicką.
Co ważne w odróżnieniu od programu wymiany studenckiej Erasmus +, uruchomione przez PO anglojęzyczne ścieżki kształcenia, stanowią skomercjalizowaną ofertę edukacyjną dla cudzoziemców, co w sytuacji niżu jest bardzo korzystne dla uczelni.

OPOLSKIE INFO - 1.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska