Historia ceramiki w Tułowicach liczy już 209 lat. W gminie powstaje właśnie unikatowe muzeum na skalę województwa

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W 2021 roku budynek byłego dworca został poddany kompleksowej renowacji z przeznaczeniem do prezentacji wszystkich wzorów wyrobów, które powstały w fabryce. Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano pod koniec tego roku.
W 2021 roku budynek byłego dworca został poddany kompleksowej renowacji z przeznaczeniem do prezentacji wszystkich wzorów wyrobów, które powstały w fabryce. Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano pod koniec tego roku. Mateusz Majnusz
Gmina Tułowice przejęła tutejszy dworzec od Polskich Kolei Państwowych w 2014 roku. Już wtedy myślano o stworzeniu w budynku muzeum ceramiki. Jeszcze w tym roku ma nastąpić uroczyste otwarcie jedynego takiego muzeum na Opolszczyźnie.

W 1813 roku Tułowice wchodziły w skład małego państwa stanowego Niemodlin Herrschaft Falkenberg. Ówczesnym ich właścicielem był hrabia Carl Johan Praschma.

- To jemu zawdzięczamy obecną ceramiczną tożsamość Tułowic. Dzięki jego staraniom przy pałacu w Tułowicach powstała fabryka fajansu. Zadanie było o tyle łatwe, że z pobliskiego Prószkowa, w którym od 1763 roku istniała pierwsza na Górnym Śląsku manufaktura fajansu, pozyskał przygotowaną kadrę pracowników. Ponadto tu zlokalizowane były złoża glinki ceramicznej a w niedalekim Szydłowie torfowiska w Borach Niemodlińskich, które dostarczały torfu i drewna opałowego do pieca - mówi Helena Wojtasik, pasjonatka lokalnej historii Tułowic oraz pracownik Tułowickiego Ośrodka Kultury.

Nowa fabryka ruszyła z masową produkcją porcelany w 1904 roku. Już w 1910 roku w fabryce pracowało 800 osób. Jej wyroby były w 80 proc. eksportowane do Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie w Nowym Yorku na 5 th Avenue, a potem przy 16 th Street East, utworzyła własne przedstawicielstwo z wzorcownią. Takie same galerie sprzedaży porcelany istniały w europejskim Paryżu, Londynie, Amsterdamie i Wiedniu.

- Porcelana tułowicka, cieszyła się także wielkim uznaniem w Ameryce Południowej i krajach Orientu. Sukces wytwarzania porcelany polegał na stosowaniu najnowszych technologii, bardzo wysokiej jakości produkcji i różnorodności form, które trafiały do gustów odbiorców - podkreśla Helena Wojtasik.

Zmiany ustrojowe w Polsce, wymusiły prywatyzację fabryki i przekształcenie jej w spółkę akcyjną. Od 1995 roku zakłady pod nazwą Fabryka Porcelitu Tułowice S.A. istniały do 2001 roku. Po tym okresie rozpoczął się proces upadłościowy i likwidacja zakładu.

- Równolegle z działalnością Zakładu Porcelitu Stołowego w Tułowicach od lat 1970 zaczęły powstawać w Tułowicach małe rodzinne fabryki ceramiczne, które uzupełniały luki rynkowe w produkcji ceramiki użytkowej. Powstała także duża wytwórnia mas ceramicznych, która zaopatruje zakłady ceramiczne z terenu Polski południowej - dodaje pani Helena.

W 2021 roku budynek byłego dworca został poddany kompleksowej renowacji z przeznaczeniem do prezentacji wszystkich wzorów wyrobów, które powstały w fabryce. Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano pod koniec tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska