Historia festiwalu piosenki na wystawie w PG nr 8 [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Wystawa festiwalowa w PG nr 8. Na zdjęciu od lewej:współtwórcy Maciej Bekieszczuk, Szymon Lissewski, Maciej Fabiańczyk oraz Maryla Strzała, dyrektor PG nr 8.
Wystawa festiwalowa w PG nr 8. Na zdjęciu od lewej:współtwórcy Maciej Bekieszczuk, Szymon Lissewski, Maciej Fabiańczyk oraz Maryla Strzała, dyrektor PG nr 8. Anna Konopka
Szkolne Muzeum Festiwalowe powstało w Publicznym Gimnazjum nr 8 przy ul. Lelewela w Opolu. W projekt, który powstawał pod okiem nauczyciela, zaangażowani byli uczniowie klasy trzeciej przez ostatni rok szkolny. Na wystawę trafiły m.in. stare winyle, zabytkowy sprzęt oraz plakaty z autografami gwiazd, które zdobyli uczniowie "ósemki".

Pomysł na stworzenie szkolnej wystawy, której głównym tematem byłby Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, narodził się już w ubiegłe wakacje.

- Zaczynaliśmy od tworzenia scenariusza wystawy, który zgłosili uczniowie - mówi Beata Sawczyn, nauczycielka języka polskiego w PG nr 8, koordynatorka wystawy festiwalowej.

- Realizacja takich projektów zawsze zależy od inwencji uczniów, a ci w tym przypadku mieli naprawdę wiele pomysłów, które czasem trzeba było lekko temperować. W takich sytuacjach rozwija się i młodzież, i my jako opiekunowie - podkreśla.

W efekcie wielomiesięcznej współpracy przez ostatni tydzień w "ósemce" można było zobaczyć makietę amfiteatru, plakaty zespołów, które w ostatnim sezonie koncertowały w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki z autografami gwiazd, stare płyty winylowe kultowych polskich wykonawców jak Republika, Czesław Niemen czy Perfect, adapter, a także zdjęcia pokazujące KFPP od kulis, które na potrzeby wystawy wypożyczyło Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Przez ostatnie miesiące mieliśmy wolontariat w NCPP i pomagaliśmy przy organizacji koncertów. Przy okazji zbieraliśmy różne materiały, jak plakaty z autografami m.in. Lady Pank, Macieja Balcara czy Katarzyny Nosowskiej - mówi Maciej Bekieszczuk, uczeń III d.

- Jesteśmy fanami festiwalu piosenki w Opolu, bardzo interesujemy się również organizacją koncertów i produkcją techniczną dużych imprez. KFPP mamy pod nosem, więc ciekawi nas wszystko co związane z jego powstawaniem, jak i świetną historią - dodaje Maciej Fabiańczyk.

Na wystawie oglądać było można prywatne pamiątki festiwalowe, podpisane płyty CD, kasety.

W powstawanie ekspozycji zaangażowali się również inni uczniowie, m.in. w oprawę artystyczną wystawy, kwestie techniczne i graficzne. Młodzież przygotowała również konkurs muzyczny.

- Organizując takie wydarzenie chcieliśmy promować sam festiwal w Opolu jak i dobrą, polską muzykę - kończą uczniowie.

Opolskie info 16.06.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska