Historia mówiona do szkół!

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tegoroczna edycja Archiwum Historii Mówionej zakończyła się wyjazdem studyjnym do Berlina. Jego uczestnicy spotkali się z niemieckimi politykami i zrobili sobie zdjęcie pod Bramą Brandenburską.
Tegoroczna edycja Archiwum Historii Mówionej zakończyła się wyjazdem studyjnym do Berlina. Jego uczestnicy spotkali się z niemieckimi politykami i zrobili sobie zdjęcie pod Bramą Brandenburską. DWPN
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza nauczycieli na ciekawe warsztaty. Dowiedzą się, jak Archiwum Historii Mówionej wykorzystać na różnych lekcjach.

Zajęcia pt. "Jak zachęcić młodzież do poznania historii swojego regionu? Poznaj projekt Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl - jako narzędzie do pracy z młodzieżą w ramach edukacji regionalnej" odbędą się w opolskiej siedzibie DWPN (ul. 1 Maja 13/2) w poniedziałek, 15 grudnia w godzinach 10.30-15.00.

Warsztaty poprowadzą dr Magdalena Mazik-Gorzelańczyk z Fundacji Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego oraz dr Adriana Dawid z Uniwersytetu Opolskiego. Zgłoszenia do najbliższego piątku.

- Zapraszamy zarówno nauczycieli, jak i multiplikatorów ze środowiska MN - mówi Izabela Waloszek z DWPN.

- Otrzymają od nas zarówno publikacje będące plonem projektu Archiwum Historii Mówionej, jak i wiedzę o tym, jak młodzież może uczyć się od innych, zwłaszcza od osób starszych.

Wywiady zrobione przez uczniów w ramach AHM można na lekcjach wykorzystywać jako teksty źródłowe lub odtwarzać je w postaci dźwiękowej ze strony www.e-historie.pl

Nauczyciele będą mogli zapoznać się z gotowymi konspektami, jak i tworzyć je samemu od wysłuchania wywiadu po koncepcję lekcji.

Wypowiedzi świadków historii dostępne w ramach Archiwum można wykorzystać na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, języka niemieckiego oraz w ramach podtrzymywania mniejszościowej tożsamości czy na lekcji wychowawczej w starszych klasach szkoły podstawowej, w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych.

W 2014 roku odbyła się szósta edycja Archiwum Historii Mówionej. Łącznie w całym projekcie wzięło udział około 300 osób. Świadkowie historii udzielali wywiadów - na różne tematy - młodym ludziom, którzy potem te wspomnienia i refleksje umieszczali w internecie.

W ramach podsumowania tegorocznej edycji uczestnicy wyjechali do Berlina. Dyskutowali tam z politykami: Hartmutem Koschykiem i Christophem Bergnerem oraz uczestniczyli z mieszkańcami stolicy Niemiec w obchodach 25. rocznicy zburzenia muru berlińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska