Historie świętych - część VIII

Redakcja
Ósmy tom nowej serii już 19 grudnia razem z Nową Trybuną Opolską.
Ósmy tom nowej serii już 19 grudnia razem z Nową Trybuną Opolską.
Nie zachowały się dokumenty zaświadczające o męczeńskiej śmierci św. Justyny. Mimo to jej kult jest bardzo silny. Szczególnie w Padwie, Rimini i Como we Włoszech.

Pochodziła zapewne z zamożnej rodziny; urodziła się w Padwie i tam też przyjęła chrzest. Kiedy cesarz Dioklecjan wszczął prześladowanie chrześcijan, została pojmana i uwięziona. Sądził ją Maksymian Galeriusz, przyszły cesarz, próbując zmusić Justynę do wyrzeczenia się wiary Chrystusowej. Kiedy usiłowania te zawiodły - została ścięta mieczem, najprawdopodobniej 7 października 304 roku.

Po edykcie mediolańskim cesarza Konstantyna Wielkiego (313), gwarantującym chrześcijanom swobodę wyznania, na jej grobie wzniesiono kaplicę, zaś na przełomie V i VI w. prefekt Padwy, Opilione, wystawił w tym miejscu okazałą bazylikę. Kościół mediolański natomiast wprowadził imię Justyny do kanonu Mszy św.

W 1117 roku bazylikę padewską zniszczyło trzęsienie ziemi; odbudowali ją benedyktyni, którzy od VIII w. mieli koło bazyliki św. J. swoje opactwo; w XVI w. kościół ten otrzymał wspaniałą dekorację rzeźbiarską i malarską; w XVII w. szczątki świętej umieszczono w nowej, cyprysowej trumnie.

Więcej na temat św. Justyny w VIII tomie Historii świętych. Oprócz tego sylwetki błogosławionych i świętych od Józefa Marii do Klemensa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska