Historyczna chwila dla Uniwersytetu Opolskiego. Pierwsi studenci kończą wydział lekarski. Wielu z nich będzie pracować w regionie [WIDEO]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wideo
od 16 lat
Uniwersytet Opolski wypuszcza pierwszych absolwentów medycyny, którzy przecierali szlaki na powstałym w 2017 roku kierunku lekarskim. To historyczna chwila nie tylko dla opolskiej uczelni, ale również dla całej Opolszczyzny, ponieważ wielu z przyszłych absolwentów będzie chciało pozostać w regionie.

To, że w Opolu powstał najpierw kierunek lekarski, który później przekształcił się w Wydział Lekarski UO było zasługą wielu osób z różnych środowisk – naukowych, biznesowych i politycznych, którym przez wiele lat przyświecał wspólny cel.

Opole – w co przez długi czas niektórzy niedowierzali - stało się kuźnią talentów w zakresie sztuki medycyny i dziś można śmiało powiedzieć, że była to jedna z najważniejszych decyzji opolskiej uczelni od początku istnienia.

– Uruchomienie kierunku lekarskiego było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę – stwierdza prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor UO.

– Nie mamy problemów z naborem, studenci są coraz lepsi, a wydział i uniwersytet cieszą się dobrą opinią. Mamy dobrą bazą lekarską i szpitalną, bo jako jedna z nielicznych młodych uczelni, które prowadzą kształcenie w tej dyscyplinie, mamy własny szpital uniwersytecki, co jest dużym plusem - dodaje rektor UO.

Studenci VI roku celująco zaliczyli egzamin lekarski

Wysoki poziom kształcenia na opolskiej uczelni potwierdza wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego zaliczenie jest niezbędne do uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza.

- Studenci ostatniego roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego przystąpili do niego po raz pierwszy w historii od uruchomienia tego kierunku na naszej uczelni. Była to dla nas zatem pierwsza weryfikacja efektów i jakości kształcenia. W zestawieniu uczelni i studentów, którzy po raz pierwszy zdawali ten egzamin, nasi studenci zajęli w tym rankingu piąte miejsce. To wynik, który absolutnie nas satysfakcjonuje – mówi dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, prof. UO, dziekan Wydziału Lekarskiego UO

Opolscy studenci wyprzedzili tym samym pod względem wyników studentów wielu renomowanych uniwersytetów medycznych.

- To świetny prognostyk dla kolejnych roczników, które kształcą się na naszym wydziale. To także dowód, że nauczyciele akademiccy na kierunku lekarskim to doskonała, w odpowiedni sposób dobrana kadra, a infrastruktura, z której korzystają studenci, zbudowana wysiłkiem Uniwersytetu Opolskiego, władz samorządowych i szeroko rozumianego otoczenia społeczno-gospodarczego, w pełni zabezpiecza potrzeby kształcenia - podkreśla dziekan Jóźwiak.

Przyszli absolwenci będą pracować w szpitalach na Opolszczyźnie

Jedną z najważniejszych przesłanek do uruchomienia kierunku lekarskiego była potrzeba zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Opola i regionu. Województwo opolskie jest na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby lekarzy przypadających na 10 tys. czy 100 tys. mieszkańców.

Władze UO, Wydziału Lekarskiego, a także władze samorządowe regionu liczą, że wielu absolwentów kierunku lekarskiego wybierze szpitale w regionie jako miejsca pracy.

By ich do tego zachęcić samorząd województwa od trzech lat funduje stypendia dla najlepszych studentów IV, V i VI roku kierunku lekarskiego. Pierwsza ich edycja zaczęła się w roku akademickim 2020/2021. W tym roku przyznano je kolejnym 27 osobom. Łącznie pobiera je obecnie 71 studentów.

Takie stypendium wynosi 2 tys. zł miesięcznie. Osoby, które je pobierają, zobowiązują się, że po zakończeniu studiów będą pracować w placówkach medycznych w regionie tak długo, jak długi będzie okres, w którym skorzystają ze stypendium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska