Historyczna pielgrzymka na Górę św. Anny. Żonaci mężczyźni diakonami!

SM
Po raz pierwszy w historii diecezji opolskiej przewodniczący mszy św. w grocie lurdzkiej bp Andrzej Czaja udzielił trzem żonatym mężczyznom święceń diakonatu.
Po raz pierwszy w historii diecezji opolskiej przewodniczący mszy św. w grocie lurdzkiej bp Andrzej Czaja udzielił trzem żonatym mężczyznom święceń diakonatu. SM
Biskup Andrzej Czaja wyświęcił dziś trzech żonatych mężczyzn na diakonów. To pierwsze takie święcenia w diecezji opolskiej.

Po raz pierwszy w historii diecezji opolskiej przewodniczący mszy św. w grocie lurdzkiej bp Andrzej Czaja udzielił trzem żonatym mężczyznom święceń diakonatu.
(fot. SM)

Uroczystość miała miejsce podczas niedzielnej pielgrzymki mężczyzn na Górę św. Anny. W pielgrzymce - mimo chłodnej i deszczowej pogody i utrudnionego dojazdu do góry św. Anny uczestniczyło ponad 7 tysięcy mężczyzn i młodzieńców (część z nich przyjechała z rodzinami).

Po raz pierwszy w historii diecezji opolskiej przewodniczący mszy św. w grocie lurdzkiej bp Andrzej Czaja udzielił trzem żonatym mężczyznom święceń diakonatu. Otrzymali je: Czesław Cebulla z parafii Dąbrowa, Ryszard Kłoś z parafii Polska Nowa Wieś i Rudolf Syga z parafii Otmuchów. Reprezentują oni różne zawody, ale wszyscy są absolwentami studiów teologicznych i mają za sobą specjalne dwuletnie przygotowanie do święceń.

Możliwość przyjmowania diakonatu stałego znaną w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przywrócił Sobór Watykański II. Obecnie w Polsce jest 10 diakonów stałych.

Ponieważ nowi diakoni stali są żonaci, pisemną zgodę na ich święcenia musiały wydać ich małżonki.
- Bardzo się cieszymy - mówiły panie po uroczystości - przeżycie jest wielkie. Kilka lat temu żonaci mężczyźni stawali się nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, teraz nastąpił kolejny krok - przyjmują święcenia diakonatu. Mamy nadzieję, że nasze środowiska przyjmą to dobrze.

- Stały diakon w naszej parafii na pewno weźmie odpowiedzialność za pracę Caritasu - mówi ks. Marcin Bonk, proboszcz parafii Dąbrowa. - Poza tym będzie czynił to wszystko, co należy do funkcji diakona: czytał Ewangelię podczas mszy św., głosił kazania, udzielał chrztu, rozdzielał Komunię Świętą, przewodniczył nabożeństwom, prowadził liturgię pogrzebu itd., uczestnicząc w liturgii zarówno w parafii, jak i w dekanacie.

Biskup Andrzej Czaja podziękował nowym diakonom za ich gotowość służenia Kościołowi. Przypomniał, że dioecezja jest gotowa przygotować kolejnych diakonów stałych do tych parafii, które zdecydują, że potrzebują u siebie takiej posługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska