Historyczny sukces Politechniki Opolskiej. Aż cztery dyscypliny naukowe z najwyższą oceną

Mateusz Majnusz
Uczelnia złożyła odwołanie powołując się m.in. na wyniki, jakie poszczególne dyscypliny uzyskały w kryterium I, stanowiącym ocenę publikacji i patentów, a więc wyniki działalności naukowej pracowników
Uczelnia złożyła odwołanie powołując się m.in. na wyniki, jakie poszczególne dyscypliny uzyskały w kryterium I, stanowiącym ocenę publikacji i patentów, a więc wyniki działalności naukowej pracowników Politechnika Opolska
Aż cztery dyscypliny naukowe na Politechnice Opolskiej uzyskały najwyższą kategorię A. Z kolei wszystkie z dziesięciu dyscyplin naukowych osiągnęły wynik oznaczający uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego oraz prowadzenia kształcenia w szkole doktorskiej. To historyczny sukces opolskiej uczelni.

Pierwsze wyniki ewaluacji zostały przedstawione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w lipcu 2022 r. Dwie dyscypliny osiągnęły najwyższą kategorię A, pozostałe kategorię B+ potwierdzającą wysoką jakość naukową uczelni.

Dyscypliny naukowe na Politechnice Opolskiej poddane ocenie to: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; ekonomia i finanse; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria lądowa i transport; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; nauki o kulturze fizycznej; nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki o zdrowiu.

– Dwie z poddanych ewaluacji dyscyplin: ekonomia i finanse oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskały kategorię A, która jest najwyższą oceną. Już kategoria B+ nie tylko potwierdza wysoką jakość naukową, ale przede wszystkim otwiera wszystkim dyscyplinom drogę do nowych wyzwań – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Uczelnia odwołała się od decyzji komisji

Jednak w przypadku dyscyplin: inżynieria mechaniczna oraz nauki o zarządzaniu i jakości decyzje o przyznaniu kategorii B+ budziły uzasadnione wątpliwości co do ich zasadności.

Uczelnia złożyła odwołanie powołując się m.in. na wyniki, jakie poszczególne dyscypliny uzyskały w kryterium I, stanowiącym ocenę publikacji i patentów, a więc wyniki działalności naukowej pracowników, które znacząco przewyższały progi ustalone dla wyższej kategorii: A.

– Uznaliśmy, iż osiągnięcia naszych pracowników powinny zostać ocenione wyżej. We wtorek otrzymaliśmy informację, że obie dyscypliny, tj. inżynieria mechaniczna oraz nauki o zarządzaniu i jakości otrzymały kategorię A. To oznacza, że aż cztery na dziesięć dyscyplin naukowych naszej uczelni posiada najwyższą notę. To także dowód na to, że wprowadzona na uczelni polityka naukowa i systemy projakościowe przyniosły oczekiwany skutek – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.

Uczelnia złożyła odwołanie powołując się m.in. na wyniki, jakie poszczególne dyscypliny uzyskały w kryterium I, stanowiącym ocenę publikacji i patentów,
Uczelnia złożyła odwołanie powołując się m.in. na wyniki, jakie poszczególne dyscypliny uzyskały w kryterium I, stanowiącym ocenę publikacji i patentów, a więc wyniki działalności naukowej pracowników Politechnika Opolska
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska