"Hitlerek i szambonurek". Takie treści o Rafale Trzaskowskim udostępnia emerytowana nauczycielka z Nysy. I nie widzi w tym nic złego...

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Elżbieta Chabińska w 2018 kandydowała do rady powiatu nyskiego z listy PiS
Elżbieta Chabińska w 2018 kandydowała do rady powiatu nyskiego z listy PiS
Daniel Palimąka, radny Koalicji Obywatelskiej z Nysy zaapelował do szefowej PiS na Opolszczyźnie poseł Violetty Porowskiej o interwencję u szeregowego członka PiS z Nysy. Jego zdaniem emerytowana nauczycielka używa mowy nienawiści w Internecie.

Na facebookowym profilu Elżbiety Chabińskiej z Nysy we wtorek pojawił się mem, na którym Rafał Trzaskowski ma domalowany charakterystyczny wąsik. Obrazek podpisano: „Skrzyżowanie Hitlera z nadwiślańskim szambonurkiem”.

- To przeważyło szalę – mówi Daniel Palimąka, radny Koalicji Obywatelskiej w Nysie. - To nie był pierwszy przypadek, takie treści pojawiają się na profilu tej pani od miesięcy, czasem kilkadziesiąt dziennie. Kilka razy prosiłem ją w komentarzach, aby tego zaprzestała. To może eskalować zachowania, z jakimi mieliśmy do czynienia w Gdańsku wobec prezydenta Pawła Adamowicza.

Takie treści udostępnia na swoim profilu Elżbieta Chabińska
Takie treści udostępnia na swoim profilu Elżbieta Chabińska Internet

Elżbieta Chabińska to emerytowana nauczycielka. Aktywnie udziela się na Facebooku, linkuje u siebie liczne treści z prawicowych portali. Z powodu ostatniego memu nie czuje dyskomfortu.

- Gdyby to była mowa nienawiści, to byłoby to już dawno zablokowane przez Facebooka – powiedziała NTO Elżbieta Chabińska. - Każdy użytkownik może tam zgłosić sprawę czy poprosić o zablokowanie. Jest tam też bardzo dużo memów nawet wulgarnych przeciwko PiS-owi, Kościołowi. Przeciwko rządowi, panu Kaczyńskiemu. Tamte nie są blokowane. W tłumie tego zła ten wydawał mi się humorystyczny, łagodniejszy od tamtych.

Ten mem o Trzaskowskim oraz kilka innych treści zostało jednak usuniętych przed administratorkę. - Czasem robię coś pod wpływem chwili, emocji, ale potem usuwam. Nie jestem nieomylna – komentuje Elżbieta Chabińska.

- Te posty noszą znamiona mowy nienawiści, wykluczenia innych ludzi, niezrozumiałego dla mnie opluwania. Możemy się różnić, mieć inne poglądy, ale nie przekraczajmy pewnych granic – komentuje Daniel Palimąka. – Takie praktyki powinny być potępiane. Ta pani wielokrotnie kandydowała z list PiS do rady miejskiej. Spodziewam się, że poseł Porowska odetnie się do jej postępowania i potępi to.

- Piętnuję zło, ale nie piętnuję człowieka – odpowiada na to Elżbieta Chabińska. – Pan Palimąka nie może znieść tego, że jestem osobą prawicową, popieram PiS, nasz rząd, Kościół, popieram dobro. To on chce mi dyktować, co mam myśleć i kogo mam popierać.

- Nie znam apelu pana Palimąki. Nie dotarł do mnie ani mailem, ani messengerem – skomentowała nam w środę tę sytuację poseł Violetta Porowska.

- Nie jest to tzw. mowa nienawiści, za która uważa się naruszenie art. 256 i 257 Kodeksu Karnego, czyli znieważenie z powodu cech, na które nie mamy wpływu, takich jak pochodzenie rasowe i etniczne, narodowość, wyznanie lub bezwyznaniowość – komentuje sprawę Konrad Dulkowski, prezes zarządu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. - Zgodnie z polskim prawem jest to zniesławienie, czyli naruszenie art. 212 kodeksu karnego, co jest ścigane w trybie prywatnego aktu oskarżenia składanego przez osobę pokrzywdzoną. Oczywiście może także dochodzić swoich praw w zakresie naruszenia dóbr osobistych na drodze cywilnej.

Nieoficjalnie słyszymy, że o sprawie będzie poinformowana prokuratura. Do nyskiej prokuratury do środy nie wpłynęło jednak żadne zawiadomienie w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska