Hity rynku nieruchomości komercyjnych 2021. Inwestorzy polubili mieszkania pod wynajem i obiekty handlowe w małych miastach

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Minimalizują ryzyko w trudnych czasach inwestorzy finansują liczbowo tyle samo obiektów, ale o mniejszej wartości jednostkowej - budynki z mieszkaniami po wynajem, obiekty handlowe w mniejszych miastach czy mniejsze magazyny.
Minimalizują ryzyko w trudnych czasach inwestorzy finansują liczbowo tyle samo obiektów, ale o mniejszej wartości jednostkowej - budynki z mieszkaniami po wynajem, obiekty handlowe w mniejszych miastach czy mniejsze magazyny. Janusz Wójtowicz / Polska Press
Pierwsze półrocze 2021 roku charakteryzowało się m.in. zwiększonym popytem na nieruchomości magazynowe oraz handlowe typu „convenience”, dynamicznym rozwojem sektora mieszkaniowego oraz wzrostem zainteresowania nieruchomościami biurowymi w Warszawie w drugim kwartale.

Stabilizacja na rynku inwestycyjnym w pierwszej połowie 2021 roku sprawiła, że inwestorzy kontynuują bezpieczne strategie inwestycyjne. Jak wynika z raportu o inwestycjach na rynku nieruchomości komercyjnych, zrealizowanego przez Avison Young, pierwsze półrocze 2021 roku charakteryzowało się m.in. zwiększonym popytem na nieruchomości magazynowe oraz handlowe typu „convenience”, dynamicznym rozwojem sektora mieszkaniowego oraz wzrostem zainteresowania nieruchomościami biurowymi w Warszawie w drugim kwartale.

Rynek inwestycji nieruchomości komercyjnych w Polsce. Raport z pierwszej połowy 2021 roku

Według danych z raportu „Rynek inwestycyjny nieruchomości w Polsce”, w pierwszej połowie 2021 rynek nieruchomości komercyjnych charakteryzował się wysoką płynnością. Całkowity wolumen inwestycyjny na tym rynku wyniósł 2 miliardy euro. Porównując ten wynik do wyników z lat poprzednich, obserwujemy spadek, przy czym jednocześnie wysoka liczba transakcji wynosząca 62 stanowi powtórzenie rekordu z pierwszej połowy ubiegłego roku. Autorzy raportu zwracają uwagę, że niski wolumen inwestycyjny oraz wysoka liczba transakcji są wynikiem inwestowania w nieruchomości bezpieczne oraz te o niższych wartościach, takie jak obiekty magazynowe czy handlowe typu „convenience” jak np. parki handlowe.

Czas mniejszych nieruchomości handlowych

– Obserwujemy, że inwestorzy oswoili się z nowymi warunkami rynkowymi i w konsekwencji to półrocze przyniosło stabilizację na rynku inwestycyjnym. W kolejnych miesiącach spodziewamy się, że nieruchomości magazynowe oraz mniejsze nieruchomości handlowe, jak np. parki handlowe, będą nadal przyciągały uwagę inwestorów, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką aktywność deweloperów na tych rynkach. Możemy również oczekiwać kolejnych transakcji w segmencie budynków mieszkaniowych przeznaczonych na wynajem, a także transakcji budynkami biurowymi o najwyższym standardzie i najlepszej lokalizacji. – opowiada Michał Ćwikliński, Principal, Managing Director w Avison Young w Polsce.

Dominacja nieruchomości magazynowych

Aktywność inwestorów na rynku magazynowym zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale była wysoka. Całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 900 milionów euro. Wynik ten został zrealizowany poprzez 22 transakcje i jednocześnie stanowi historycznie rekordowy wynik pierwszego półrocza tego sektora. Raport Avison Young zwraca również uwagę na wyraźną przewagę największych hubów, gdzie przeprowadzono transakcje o udziale w wolumenie sięgającym niemal 80%. Największe zainteresowanie budziła Polska Centralna i Śląsk (Dolny i Górny) z łącznym udziałem ponad 50%.

Obiekty biurowe typu „core”

W drugim kwartale roku 2021 odnotowano spadek aktywności inwestycyjnej w sektorze biurowym. W ostatnim półroczu ostrożni inwestorzy znacznie chętniej decydowali się na zakup bezpiecznych obiektów typu „core” lub tych o niskich wolumenach. W rezultacie całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze biurowym w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 800 milionów euro, zrealizowany w 17 transakcjach.
– Podobnie jak w pierwszej połowie roku, następne miesiące powinny upłynąć bardziej pod znakiem dużej płynności, niż wysokich wolumenów. W takiej sytuacji, wynik z poprzedniego roku może zostać powtórzony, w szczególności, jeśli chodzi o liczbę transakcji. – dodaje Michał Ćwikliński.
W drugim kwartale prawie cały wolumen inwestycyjny przypadł na Warszawę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości zlokalizowane na Mokotowie, dzielnicy zyskującej w oczach inwestorów i najemców, co zespół Avison Young przewidywał już w 2019 roku. Właśnie tam sprzedano cztery obiekty z tego obszaru.

Dynamiczny rozwój rynku mieszkaniowego

W pierwszym półroczu 2021 roku całkowity wolumen transakcji typu „forward purchase” w sektorze PRS (mieszkań na wynajem) wyniósł 550 milionów euro, zrealizowany w 3 transakcjach przejęcia spółek mieszkaniowych. Ponadto, ponad 1 000 mieszkań w Warszawie w formie PRS zostanie sprzedanych, co pokazuje dalszy silny rozwój tego sektora.

Obiekty handlowe w małych miastach

Rynek handlowy w pierwszej połowie 2021 roku charakteryzował się relatywnie niskim wolumenem inwestycyjnym wynoszącym 300 milionów euro. Pomimo tego wyniku, rekordowa liczba 20 transakcji z 2020 roku została powtórzona. Głównym powodem takiej sytuacji był zakup dużej liczby nieruchomości charakteryzujących się niskimi wolumenami.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Hity rynku nieruchomości komercyjnych 2021. Inwestorzy polubili mieszkania pod wynajem i obiekty handlowe w małych miastach - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie