Hodują sobie narybek

Klaudia Bochenek
Umowę o współpracy podpisały rektor Zofia Wilimowska (w środku) i dyrektor Stowarzyszeniowego Liceum i Technikum w Paczkowie - Alicja Kotrys (z prawej).
Umowę o współpracy podpisały rektor Zofia Wilimowska (w środku) i dyrektor Stowarzyszeniowego Liceum i Technikum w Paczkowie - Alicja Kotrys (z prawej). Klaudia Bochenek
Nysak PWSZ podpisała umowę o współpracy ze Stowarzyszeniowym Technikum i Liceum w Paczkowie. Zespół Szkół chce korzystać z wiedzy nyskich naukowców, a ci mają nadzieję, że będą kształcić jej absolwentów.

Tak naprawdę to nasza współpraca trwa już kilka ładnych lat, ale niestety we współczesnym świecie jest tak, że jak czegoś nie ma na papierze, to nie istnieje. Stąd to podpisanie umowy, które mam nadzieję zwiąże nas jeszcze mocniej, zwiększy pewność po obu stronach, no i da nowe możliwości. A przy tym - co tu dużo kryć - taki papier działa też marketingowo - uśmiecha się profesor Zofia Wilimowska, rektor Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Nysie, która kilka dni temu podpisała kolejną już umowę o zewnętrznej współpracy uczelni.

Partnerem uczelni zostało Stowarzyszeniowe Liceum i Technikum w Paczkowie, które już od 2007 roku korzysta z pomocy dydaktycznej i merytorycznej nyskiej PWSZ. Szczególnie na płaszczyźnie informatycznej, wszak kształci m.in. w kierunkach technik informatyk i technik mechatronik.
- To kameralne szkoły, bo stowarzyszeniowe, ale za to bardzo profesjonalne. Cieszymy się, że możemy z nimi współpracować - zapewnia rektor Zofia Wilimowska.

Co obie strony mają z takiej współpracy? Otóż paczkowski zespół szkół zyskuje wymierne efekty właśnie w postaci wszechstronnej pomocy. - Chodzi o doradztwo edukacyjne i programowe. Naukowcy bywają u nas w szkole ze swoimi wykładami, ale my również odwiedzamy nyską uczelnię. Dzięki tej współpracy uczniowie mają okazję rozszerzać swoją wiedzę, poznawać ciekawe algorytmy, brać udział w rozlicznych konkursach informatycznych - wylicza korzyści płynące ze współpracy z PWSZ Alicja Kotrys, dyrektor Stowarzyszeniowego Liceum i Technikum w Paczkowie.
- A to wszystko w przyszłości może nam obficie zaprocentować, bo przecież nie wykluczone, że za kilka lat będziemy mogli liczyć na paczkowskich absolwentów, którzy zasilą szeregi naszych studentów - wyjaśnia rektor Wilimowska. - Ponadto taka współpraca świetnie wpisuje się w nasze kontakty z regionem, jest jednym z realizowanych przez szkołę celów. Być może w przyszłości paczkowskie szkoły zechcą też podłączyć się do naszej uczelnianej sieci i korzystać będą z nowoczesnych informatycznych systemów, poprzez które możliwe jest na przykład elektroniczne zarządzanie sesją i e-dziennkiem.

Do tej pory PWSZ podobne umowy zawarła już ze szkołami w Głuchołazach a także Ziębicach, gdzie jedna z klas ma profil policyjno-prawny. Jej uczniowie korzystać będą m.in. z możliwości zorganizowania zajęć w nowoczesnym laboratorium kryminalistycznym, jakie funkcjonuje przy nyskim instytucie bezpieczeństwa wewnętrznego.

- Nie wspominając już o współpracy z nyskimi placówkami oświatowymi, zwłaszcza z LO Carolinum, z którym działamy na rozmaitych płaszczyznach od początku naszego istnienia - dodaje rektor Wilimowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska