Hospitalizacja za granicą to koszt rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. W jaki sposób się ubezpieczyć?

AIP
Szymon Starnawski/ Polska Press
Czerwiec to okres intensywnych poszukiwań kandydatów do prac sezonowych w wielu sektorach gospodarki, takich jak m. in turystyka i hotelarstwo, rolnictwo, czy budownictwo. Wielu Polaków zdecyduje się na aplikowanie o zatrudnienie za granicą. Przed wyjazdem warto pomyśleć o zakupie stosownego ubezpieczenia

W przypadku krótkich wakacyjnych wyjazdów wystarczy jedynie polisa turystyczna, ale gdy planujemy zostać w danym kraju dłużej lub chcemy podjąć w nim pracę, to rozwiązanie może okazać się już zupełnie nieopłacalne. Dlaczego? Podstawowa polisa turystyczna, bez rozszerzenia oferty o pracę za granicą to koszt rzędu sześciu złotych dziennie. Miesięcznie za taką polisę trzeba zapłacić więc prawie 200 złotych, a przy rozciągnięciu ochrony o ryzyka związane z pracą poza granicami Polski, koszty mogą wzrosnąć nawet do 400 złotych. Warto zaznaczyć też, że ubezpieczyciele rzadko decydują się na przedłużenie umowy na okres dłuższy niż trzy miesiące.

Kolejnym niekorzystnym rozwiązaniem jest poleganie na karcie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Przypomnijmy – EKUZ to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa Unii Europejskiej, a także Norwegia, Islandia i Liechtenstein) i Szwajcarii. Karta europejskiego ubezpieczenia jest wydawana przez NFZ. Państwowa instytucja jednak informuje – nie każda osoba, która pracuje za granicą może liczyć na uprawnienie do świadczenia. NFZ pisze: ''..... dla osób zatrudnionych lub wykonujących pracę na własny rachunek w jednym z państw członkowskich UE/EFTA właściwe jest ustawodawstwo państwa, w którym wykonywana jest praca, natomiast wykonywanie pracy w jednym z państw członkowskich UE/EFTA i korzystanie ze świadczeń rzeczowych na koszt innego państwa członkowskiego jest nieuprawnione i niedopuszczalne..''.

Przed wyjazdem warto więc pomyśleć o specjalnym ubezpieczeniu na wyjazd do pracy. Umowę można zawrzeć na okres minimum 30 dni – to więc sprawdzone rozwiązanie na dłuższy pobyt. Co istotne, ubezpieczenie można przedłużyć też na okres do trzech lat. Najważniejsze jednak jest to że, takie ubezpieczenie jest tańsze w porównaniu do wspomnianej już polisy turystycznej. Ceny zaczynają się już od około jednego euro za dzień pobytu i pracy za granicą.

Czy jednak w ogóle warto się ubezpieczać? Oponentom tego rozwiązania wystarczy jedynie przybliżyć średnie koszty za leczenie za granicą – oscylują one w granicach 100-150 euro za wizytę u lekarza specjalisty. Jeżeli wymagana będzie hospitalizacja chorego, koszty mogą wzrosnąć nawet do kilkuset tysięcy złotych!

Sprawdź nasze inne informacje i porady

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hospitalizacja za granicą to koszt rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. W jaki sposób się ubezpieczyć? - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska