HPV - ruszyły bezpłatne szczepienia dziewcząt

fot. Tomasz Kapica
- My na pewno się zaszczepimy - mówią Ewelina Grabowska (z lewej) i Magdalena Wrotny.
- My na pewno się zaszczepimy - mówią Ewelina Grabowska (z lewej) i Magdalena Wrotny. fot. Tomasz Kapica
Wszystkie 12-latki z Kędzierzyna będą szczepione będą przeciw wirusowi HPV. Ma je to uchronić przed rakiem szyjki macicy.

To pierwsza tego typu akcja na Opolszczyźnie i jedna z pierwszych w Polsce - nie kryje zadowolenia Rafał Olejnik, lekarz, przewodniczący komisji zdrowia w radzie miasta.

To właśnie gminny samorząd zdecydował, że zafunduje dwunastoletnim dziewczynom bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Dzięki nim w przyszłości będą miały bardzo duże szanse na to, że nie zachorują na raka szyjki macicy.

- Koszt jednego szczepienia wynosi 1200 złotych. Nie wszystkich rodziców byłoby na to stać - uzasadnia Joanna Urbanik-Kapka, wice-przewodnicząca rady miasta. - Dlatego zdecydowaliśmy się zapłacić za nie z pieniędzy z budżetu.

Akcją ma być objętych 290 dziewczynek z gminy Kędzierzyn-Koźle urodzonych w 1996 roku. Do domu każdej z nich przyszło zaproszenie do udziału w szczepieniu. Ruszają one już dziś i potrwają do 15 sierpnia.

- Apelujemy do rodziców i samych dzieci o jak najliczniejszy udział w sczepieniach - tłumaczy Rafał Olejnik. - Ich efekty będą widoczne za 30, 40 lat. Ale to już teraz trzeba myśleć o profilaktyce.

Gmina na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV zarezerwowała w tym roku 300 tysięcy złotych. Jeśli akcja spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, zostanie powtórzona w przyszłym roku.

- Tylko duży odsetek zaszczepionych dziewczyn podczas pierwszej akcji pozwoli nam przekonać radnych oraz prezydenta, że warto wydawać na ten cel pieniądze - wyjaśnia Rafał Olejnik.
Szczepionka, jaką dostaną młode kędzierzynianki, spowoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka szyjki macicy o 95 procent. Jest to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór, który dotyka kobiety do 45. roku życia.

Co roku na świecie notuje się 500 tysięcy nowych przypadków tej choroby. Połowa z dotkniętych nią kobiet umiera.

W Polsce na ten typ raka choruje rocznie ponad 3 tysiące obiet, z czego umiera blisko 2 tysiące. Każdego dnia aż pięć Polek traci życie z powodu raka szyjki macicy.

- To pokazuje skalę problemu i jest dowodem na to, że z tą chorobą należy zacząć walczyć już teraz - tłumaczy Rafał Olejnik. - Im więcej wydamy teraz na profilaktykę, tym mniej w przyszłości na leczenie.

Ważne

Aby dostać darmową szczepionkę, trzeba się najpierw zarejestrować w jednej z trzech przychodni na terenie miasta. Podajemy ich adresy i numery telefonów:

Przychodnia przy ul. Leszka Białego 5
tel. (077) 48 33 390
Przychodnia przy ul. 24 Kwietnia 7
(077) 48 29 561
Przychodnia przy ul. Harcerskiej 11
tel. (077) 48 33 760

Aby szczepionka była skuteczna, należy ją zastosować trzykrotnie. Podczas każdej wizyty dziewczynki będą informowane o kolejnym terminie zabiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska