Hydraulicy i serwisanci pożądani w opolskich domach

Oprac. Edh
Coraz częściej korzystamy z pomocy specjalistów, bo tak jest nam po prostu wygodniej. Fot. Scx.hu Ambrozjo
Coraz częściej korzystamy z pomocy specjalistów, bo tak jest nam po prostu wygodniej. Fot. Scx.hu Ambrozjo
Według najnowszych danych jednej z firm ubezpieczeniowych w województwie opolskim najczęściej wzywanymi do domu specjalistami są: serwisanci sprzętu AGD – 31% wezwań, hydraulicy 29%, serwisan

ci RTV 17% i osoby do naprawy komputerów 8%*.

Niektóre z prac przez nich wykonywanych to proste naprawy. Głowa rodziny, nawet ta bez specjalnego przygotowania zawodowego, powinna sobie z takimi usterkami samodzielnie poradzić. Z czego więc wynika coraz częstsze wzywanie tego typu specjalistów? Powodów może być kilka.

Opolski hydraulik pracuje w Niemczech

Bezrobocie w woj. opolskim wynosi aż 14,2% wobec średniej krajowej 13,2% (GUS, styczeń 2012) i jest najistotniejszym czynnikiem skłaniającym do emigracji.

W najbliższym czasie to z pewnością się nie zmieni. Tylko do Niemiec w 2012 roku, wg szacunków Workservice, wyjedzie z Polski do pracy zarobkowej około 110 tys. osób. Na niemieckim rynku poszukiwani i cenieni są polscy robotnicy wykwalifikowani.

Chociaż mieszkańcom opolskiego rzadko udaje się znaleźć zatrudnienie za 1,7 -2 tys. euro brutto miesięcznie, jak ich niemieckim kolegom wykonującym podobne prace, to jednak nawet nieco niższe zarobki są kuszące.

Wg danych GUS po wejściu naszego kraju do UE i wraz z otwieraniem się kolejnych rynków pracy z Polski do krajów „starej Unii” wyjechało ponad 2 mln osób (2,3 mln przebywało za granicą w szczytowym pod tym względem 2007 roku).

Wg danych CEBOS aż co piąty mieszkaniec woj. opolskiego pracował za granicą w ciągu ostatnich 10 lat (dokładnie 19,6% czyli znacznie powyżej średniej krajowej - 9,5%). Nawet jeśli kryzys finansowy w 2008 roku spowodował powrót do kraju kilkuset tysięcy pracowników zarobkowych, to jednak emigracyjny trend jest trwały.

Wyjazdy do pracy spowodowały, że w wielu domach brakuje męskiej ręki do prostych napraw. Otwarcie od maja 2011 r. rynku pracy w Austrii, a szczególnie w Niemczech, które od dawna są tradycyjnym celem emigracji zarobkowej mieszkańców opolskiego, pogłębiło problem.

Specjalista w 30 minut

Zmienia się też nasze nastawienie do takich prac. - Coraz częściej korzystamy z pomocy specjalistów, bo tak jest nam po prostu wygodniej. Czas poświęcany kiedyś np. na kupno, dopasowanie i wymianę węża w pralce wolimy poświęcić na zabawę z dzieckiem czy grilla ze znajomymi – mówi socjolog Justyna Przybycień.

W Otmuchowie szukają ludzi do pracy

Ilość spraw, jakie codziennie mamy na głowie sprawia, że na drobne, lecz czasochłonne dla osoby pozbawionej fachowej wiedzy naprawy, brakuje po prostu czasu. Coraz nowocześniejszy sprzęt AGD i RTV to dodatkowo ryzyko, że próba własnoręcznej interwencji przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dlatego wzywamy fachowców. Pomoc specjalistów pomagających nam w ramach usług assistance ma dwie zasadnicze zalety - jest tania i dostępna 24h na dobę.

74 proc. Polaków źle ocenia swoją sytuację na rynku pracy

– Największe firmy asystenckie mają w całej Polsce specjalistów, z którymi na stale współpracują. Są to fachowcy sprawdzeni i solidni, często prawdziwe „złote rączki”, w dodatku dostępni w bardzo krótkim czasie. W miastach od zgłoszenia z prośbą o pomoc do wizyty specjalisty mija średnio tylko 30 minut.- mówi Agnieszka Walczak, członek Zarządu Mondial Assistance.

Assistance to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia coraz częściej dołączanego przez instytucje finansowe do kont bankowych, kart kredytowych czy ubezpieczeń.

W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało prawie milion osób w Polsce. Obok najpopularniejszego dołączanego do polis komunikacyjnych coraz częściej klienci mogą korzystać z assistance domowego pozwalającego właśnie na bezpłatne skorzystanie z hydraulika czy serwisanta.

Wezwania do tego typu pomocy nasilają się w okresach świątecznych, kiedy brak czasu jest jeszcze bardziej dotkliwy, a odkładane na później drobne naprawy stają się zbyt uciążliwe, żeby w nieskończoność czekać na interwencję męża…

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska