I Ty możesz założyć punkt przedszkolny - część I

Natalia Popczyk
Natalia Popczyk
sxc
Od stycznia 2008 również osoby prywatne mogą tworzyć punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby założyć punkt przedszkolny?

O tym jak ważna jest edukacja dzieci w wieku od 3 do 5 lat chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pierwsze lata życia malucha to tak zwany złoty okres w jego rozwoju.

Większość jego wrodzonych umiejętności intensywnie się rozwija właśnie w wieku przedszkolnym. W Polsce prowadzenie przedszkoli jest jednym z podstawowych zadań własnych gminy.

Na początku lat dziewięćdziesiątych wiele placówek zostało zamkniętych. Teraz trzeba tę sieć odbudować. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2008 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania daje osobom prywatnym i organizacją możliwość wzięcia sprawy w swoje ręce.

Mogą oni tworzyć punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego:

zespół wychowania przedszkolnego - zajęcia prowadzone są
w niektóre dni tygodnia
punkt przedszkolne - zajęcia prowadzone są codziennie.

Kto i gdzie może założyć przedszkole

Uwaga! Wszystkie formy edukacji przedszkolnej mają obowiązek realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Kto może zakładać:

gminy
osoby prawne (np. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, związki wyznaniowy),
osoby fizyczne (każdy dorosły obywatel, nie musi sam mieć wykształcenia pedagogicznego, musi zatrudnić nauczyciela posiadającego kwalifikacje do pracy w przedszkolu).

Gdzie mogą być tworzone:

w budynku działającej szkoły lub przedszkola;
budynku po zlikwidowanej szkole lub przedszkolu;
Świetlicy Środowiskowej, remizie strażackiej, budynku parafialnym, domu kultury, prywatnym domu lub mieszkaniu, wynajętym pomieszczeniu.

Krok po kroku do własnego przedszkola

Ważne

MAŁY PRZEDSZKOLAK - WIELKI CZŁOWIEK
Projekt informacyjny promujący edukację przedszkolną dzieci w wieku 3-5 lat.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się:
*Jak otworzyć przedszkole?
*Poznać najciekawsze przedszkola dla dzieci
*Dowiedzieć się jak wprowadzać i wykorzystywać dobre praktyki wychowania przedszkolnego dzieci w wieku 3-5 lat?
*Wziąć udział w konkursie i wygrać nagrody
W kaźdy poniedziałek w okresie IX-XII 2008 r. oraz V-VI 2009 r czytaj Nową Trybunę Opolską, słuchaj Radio Opole.
Odwiedzaj naszą stronę www.nto.pl/przedszkolak
infolinia: 0 880 26 65 65
e-mail: [email protected]

Krok 1 - podjęcie decyzji. Założyciel będzie organem prowadzącym, będzie więc odpowiadał za jego działalność i prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa funkcjonowanie.

Krok 2 - stworzenie projektu organizacji wychowania przedszkolnego w danej formie. Nie trzeba już opracowywać statutu punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego.

Krok 3 - uzyskanie zgody gminy. Osoba prawna lub fizyczna prowadząca publiczny punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego otrzymuje na każde dziecko dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż 50 % wydatków bieżących przewidzianych na jednego wychowanka w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gmin.

Krok 4 - wpis do ewidencji gminy.

Warunkiem podjęcia prowadzenia niepublicznego punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego przez osobę prawną lub osobę fizyczną jest uzyskanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę.

Zgłoszenie do ewidencji zamiast statutu powinno zawierać projekt organizacji wychowania przedszkolnego, które ma być realizowane w danej formie. Wpis do ewidencji następuje na wniosek osoby zamierzające prowadzić taką działalność. Musi zawierać:
* określenie rodzaju innej formy wychowania przedszkolnego oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,
* wskazanie miejsca prowadzenia działalności,
* dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych,
* opinię komendanta straży pożarnej, dotyczącą bezpieczeństwa obiektu, opinię powiatowego inspektora sanitarnego, dotyczącą stanu sanitarne

Uwaga! Brak któregokolwiek z ww. dokumentów lub nieterminowe ich złożenie może być przyczyną odmowy wpisu do ewidencji.

Zgłoszenie do ewidencji wraz z przewidywaną liczbą wychowanków najlepiej przekazać do 30 września roku poprzedzającego rozpoczęcia działalności, daje to gwarancję uzyskania dotacji z budżetu gminy. Warto też poszukać dodatkowych źródeł finansowania na fundusze europejskie.

To się może udać

W Opolu, w ostatnich kilku miesiącach otworzono trzy placówki będące alternatywną formą wychowania przedszkolnego.

Trwają przygotowania do otwarcia kolejnego punktu przedszkolnego w ramach Akademii Kinder Centrum, w Opolu przy ul. Powstańców Śląskich 34.

- Jesteśmy żywmy dowodem na to, że otwarcie punktu przedszkolnego jest możliwe - mówi Natalia Żurek, rzecznik Prasowy Kinder Centrum. - Załatwienie formalności nie stanowiło dla nas problemu gdyż nasze lokale akurat spełniają wymogi dla standardowego przedszkola. W naszej placówce stawiamy na bezpieczeństwo dzieci dlatego też mamy stały monitoring wizyjny na każdej z sal i rodzice zawsze mogą sprawdzić co ich pociecha robiła w czasie pobytu u nas. Przy zakładaniu takiej placówki trzeba się jednak liczyć z niespodziewanymi przeszkodami. My na przykład od czterech miesięcy czekamy na dostawę specjalnej, hypoalergicznej wykładziny, którą zamówiliśmy w Wielkiej Brytanii.

W trakcie przygotowań Kinder Centrum było w stałym kontakcie z Fundacją Rozwoju Dziecka, która to opiniowała nowe rozporządzenie.

- Miało ono ułatwić powstawanie małych punktów przedszkolnych, między innymi przedszkoli domowy i małych punktów na wsiach, które zapewniają opiekę 5 do 10 dzieci, a tymczasem jego niektóre zapisy wręcz to uniemożliwiają. Mówię tu między innymi o tym, że pomieszczenie dla dzieci musi znajdować się parterze budynku, a jeżeli będzie mieściło się na piętrze trzeba spełnić wymogi takie same jak te, które stawiane są szpitalom.

O wadach rozporządzenia napiszemy w drugiej części naszego poradnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska