I Ty możesz założyć punkt przedszkolny - część IV

Redakcja
Udostępnij:
W jakim budynku można założyć przedszkole i jakie powinno być jego obowiązkowe wyposażenie?

Pierwsze części naszego poradnika poświęciliśmy omówieniu nowych zasad tworzenia punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego.

Wynikają one z Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2008 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form, a także z rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2008. Tydzień temu w naszym przewodniku można było znaleźć informacje dotyczące programu wychowawczego, który wszystkie placówki muszą realizować. Teraz zajmiemy się budynkiem i wyposażeniem nowych punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego.

Placówki te są formami uzupełniającymi sieć przedszkolną, w których - jako pierwszoplanowe - realizowane są zadania edukacyjno-wychowawcze. Mają one pomóc dzieciom w zdobyciu umiejętności i wiedzy potrzebnych do udanego startu szkolnego. Trzeba pamiętać, że ich najważniejszym zadaniem jest wyrównywanie szans edukacyjnych, a największą zaletą to, że znajdują się blisko domu rodzinnego.

zespoły wychowania przedszkolnego - to placówki gdzie zajęcia są prowadzone w niektóre dni tygodnia
punkty przedszkolne - to placówki, w których zajęcia prowadzone są codziennie

Gdzie można powstać inna forma wychowania przedszkolnego?
Punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego mogą być tworzone na przykład w:
- budynku funkcjonującej szkoły lub przedszkola;
- budynku po zlikwidowanej szkole lub przedszkolu;
- świetlicy środowiskowej;
- remizie strażackiej;
- budynku parafialnym;
- domu kultury;
- prywatnym domu lub mieszkaniu;
- wynajętym pomieszczeniu;
- innych, odpowiednio zaadaptowanych lokalach.

Wymagania sanitarne i przeciwpożarowe
Jednym z warunków utworzenia zespołu lub punktu jest posiadanie
przez organ prowadzący pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w lokalu, w którym prowadzone są zajęcia zespołu lub punktu.

W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2008 r., zmieniającym rozporządzenie z dnia 10 stycznia 2008 r. zawarto także szczegółowe regulacje określające warunki, jakie musi spełniać lokal, w którym ma funkcjonować punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego.

* powierzchnia pomieszczenia - jeżeli będzie w nim przebywać od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 metrów kwadratowych, w przypadku liczby dzieci większej niż 5 wymagana powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko o 2 metry kwadratowe, jeżeli pobyt dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie. Jeżeli pobyt dziecka przekracza 5 godzin, należy każdemu kolejnemu dziecku zapewnić minimalną powierzchnię 2,5 metra kwadratowego.
*wysokość pomieszczenia - określono ją na minimum to 2,5 m.
* bezpieczeństwo - w pomieszczeniach przeznaczonych do zbiorowego pobytu dzieci, na grzejnikach centralnego ogrzewania sŕ umieszczone osłony ochraniające przed bezpośrednim kontaktem
z elementem grzejnym; w pomieszczeniach jest zapewniona temperatura co najmniej 20°C;
*sanitariaty - trzeba zapewnić pomieszczenie sanitarne z ciepłą wodą, w którym zainstalowana jest jedna ubikacja i jedna umywalka, przypadające na nie więcej niż 15 dzieci, podłoga oraz ściany pomieszczeń higieniczno-sanitarnych są wykonane tak, aby było możliwe łatwe utrzymanie czystości w tych pomieszczeniach; ściany pomieszczeń do wysokości co najmniej 2 m powinny być pokryte materiałami zmywalnymi, nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie wilgoci oraz materiałami nietoksycznymi i odpornymi na działanie środków dezynfekcyjnych; temperatura ciepłej wody doprowadzonej do urządzeń sanitarnych powinna wynosić od 35 do 40°C;
* oświetlenie - oświetlenie o parametrach zgodnych z Polską Normą
*jadalnia i kuchnia - prowadzenie dożywiania dzieci w punkcie lub zespole wymaga stosowania przepisów
dotyczących bezpieczeństwa żywności i żywienia.
Wyposażenie
W budynku, w którym ma powstać punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego powinny znaleźć się sprzęty umożliwiające realizację programu wychowawczego, a także dające dziecku możliwość wypoczynku. Trzeba pamiętać o kilku niezbędnych elementach wyposażenia. Wśród nich m.in.:
a) wieszaki lub szafki do przechowywania odzieży wierzchniej
b) leżaki, lub materace, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie - muszą one zostać tak oznakowane, aby umożliwić identyfikację dziecka, które z nich korzysta
c) meble dostosowane do wymagań ergonomii - sprzęty powinny posiadać atesty lub certyfikaty
d) zabawki - muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny oraz posiadają oznakowanie CE;
e) apteczka - w lokalu są wyposażone w podstawowe środki opatrunkowe

Uwaga! Lokal musi zostać wyposażony w:
a) co najmniej trudnozapalne wykładziny podłogowe
b) gaśnicę proszkową ABC o pojemności co najmniej 4 kg

- My poszczególne elementy wyposażenia kupujemy głównie w Wielkiej Brytanii - mówi Natalia Żurek, rzecznik Akademii Kinder Centrum w Opolu. - Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo dzieci, więc każdy element naszego wyposażenie ma certyfikat CE i jest zgodny z normą TIF.

Na polskim rynku działają już firmy, które specjalizują się w produkcji sprzętów i zabawek dla przedszkoli. W ich ofercie można znaleźć nie tylko szafki, stoliki i krzesełka. Można tam kupić również edukacyjne zabawki, które umożliwiają dziecku harmonijny rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
F0B833
nie rozumiem, pisz po polsku
k
kofas79
a jakie trzeba spełnić normy w sanepidzie jeżeli chcem mieć tam żywienie bo wiem że to nie jest takie łatwe na podstawie jakiego artykułu się powołać
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie