ICSO Blachownia współtworzy ponadregionalne centrum naukowo-przemysłowe

Edyta Hanszke
sxc.hu
Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia” z Kędzierzyna-Koźla współtworzy Ponadregionalne Centrum Naukowo-Przemysłowe (Bio) – Polimery - Materiały - Technologie dla Gospodarki.

Jego celem ma być zbliżenie jednostek naukowych działających w tych dziedzinach i realizowanie wspólnych przedsięwzięć. – Pomysłodawcą tego projektu jest dr hab. inż. Danuta Ciechańska, dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi – mówi dr Andrzej Krueger, dyrektor ICSO ”Blachownia”. – Nasz instytut razem z IBiWCh oraz Instytutem Chemii Przemysłowej z Warszawy współuczestniczy w utworzeniu centrum z racji dotychczasowych doświadczeń w nawiązywaniu współpracy w sektorze B+R, czego efektem było m.in. powołanie Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu.

Do centrum już zdecydowało się przystąpić 16 jednostek naukowych z kraju w tym:

  • 9 instytutów badawczych,
  • 4 uczelnie wyższe
  • oraz 3 instytucje naukowe Polskiej Akademii Nauk.

Z Opolszczyzny, oprócz ICSO ”Blachownia”, także Katedra Technologii Chemicznej i Chemii Polimerów oraz Katedra Chemii Analitycznej i Ekologicznej Wydziału Chemi Uniwersytetu Opolskiego.

Dyrektor Krueger podkreśla, że pomysłodawcom zależy, aby do PCNP przystąpiło jak najwięcej jednostek badawczych, także z zagranicy. Pierwszy chętny już jest – instytut badawczy z Paryża Ecole des Mines de Paris, Centre de Mise en Forme des Matériaux / Center for Materials Forming (CEMEF).

Założyciele PCNP nie obawiają się wzajemnej konkurencji członków centrum. Chcą działać według zasady, że pomysłodawca konkretnego projektu sam dobiera sobie partnerów tak, aby ich interesy nie kolidowały.

- Zależy nam, żeby jednostki naukowe się uzupełniały. Żebyśmy stworzyli swoistą mapę kompetencji, która jednostka naukowa w czym się specjalizuje. To o tyle istotne, że dotychczas bywało, że jednostki powielały się w zakresie wyposażenia i zakresu badań. Efektem było zupełnie niepotrzebne rozproszenie. To nie służyło rozwojowi polskiej nauki i zmniejszało jej konkurencyjność na globalnym rynku – ocenia dyrektor Krueger.

Inicjatorzy utworzenia PCNP liczą, że w nowym okresie programowania, kiedy Unia Europejska zapowiada, że będzie premiowała dotacjami inicjatywy nie tylko ponadregionalne ale też międzynarodowe, polskiemu centrum uda się pozyskać dofinansowanie unijne na wspólne projekty. – Naszym aktualnym celem jest określenie programów badawczych, które chcielibyśmy realizować i na które chcielibyśmy uzyskać dofinansowanie – kontynuuje dyr. Krueger i nie ukrywa, że ICSO ”Blachownia”, który ma doświadczenie w zakresie opracowywania programów badawczych o znaczeniu strategicznym dla branży chemicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska