Idą święta. Uważaj na złodziei

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W ferworze przedświątecznych przygotowań zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a złodzieje niestety tylko na to czekają.
W ferworze przedświątecznych przygotowań zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a złodzieje niestety tylko na to czekają. Archiwum
Wielu Opolan daje się okraść na własne życzenie. Zachętą dla przestępców jest otwarta torebka albo cenne gadżety zostawione w aucie.

- W ferworze przedświątecznych przygotowań zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a złodzieje niestety tylko na to czekają - ostrzega nadkom. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - W marketach ruch będzie się tylko zagęszczał. To stwarza idealne warunki działania dla przestępców.

Szajki, które zajmują się okradaniem klientów, wyspecjalizowały się do tego stopnia, że ich członkowie dzielą się rolami. Nawet jeśli błyskawicznie zorientujemy się, że nasz portfel zniknął, z jego odnalezieniem może być problem. Bo ukradziony fant w ciągu kilkudziesięciu sekund przechodzi przez kilka par rąk, aby można było - nie wzbudzając podejrzeń - wynieść go ze sklepu.

- Dlatego, jeśli mamy przy sobie sporą gotówkę, nie afiszujmy się z tym - podpowiada policjantka. - Złodzieje, zanim wytypują swoją ofiarę, uważnie obserwują. Płacąc przy kasie róbmy to na tyle dyskretnie, aby osoby postronne nie mogły podejrzeć zawartości naszego portfela. Przestępcy mogą też próbować ocenić, czy mają do czynienia z osobą zamożną na podstawie rozmów, które prowadzimy z bliskimi w sklepie.

Bezpieczniejszą formą płacenia są tzw. plastikowe pieniądze, ale tylko pod warunkiem, że i z nimi będziemy obchodzili się z głową. Złodziej, aby wykorzystać naszą kartę, musi znać PIN. Niefrasobliwość właściciela może mu pomóc.

- Zdarza się, że zapominalscy zapisują PIN na karteczce, którą noszą w portfelu razem z kartą płatniczą a nawet na jej odwrocie. To bardzo ryzykowne zachowanie, bo zanim zorientujemy się, że nasza karta zniknęła, możemy stracić naprawdę spore pieniądze - mówi nadkom. Grzegorczyk.

Wybierając się na zakupy autem, nie zostawiajmy na siedzeniach cennych przedmiotów, takich jak laptopy, nawigacje a nawet drogie ubrania, bo one również mogą zadziałać jak wabik na przestępców.

- Jeśli zamykamy drzwi używając pilota, warto sprawdzić czy aby na pewno wszystkie „złapały”. Wystarczy, że jedne z drzwi były niedomknięte i już mechanizm nie zadziała jak trzeba, a złodzieje tylko czekają na takie okazje - mówi policjantka. - Kluczy do samochodu powinniśmy pilnować równie dobrze jak portfela, bo typowanie ofiary czasami zaczyna się już na parkingu.

Jeśli planujemy świąteczny wyjazd, warto też w porę zastanowić się, kto zaopiekuje się domem czy mieszkaniem pod naszą nieobecność.

- Nie należy też zbyt szczegółowo opowiadać o swoich planach na portalach społecznościowych, bo złodzieje na nie również zaglądają - ostrzega nadkom. Grzegorczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska