Idzie jesień - wyczyść rynny

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Najtrwalsze są rynny z blachy tytanowo-cynkowej.
Najtrwalsze są rynny z blachy tytanowo-cynkowej. fot. Sławomir Mielnik
Zapchane rynny nie chronią murów. Grozi im zawilgocenie, grzyb i dewastacja.

Orynnowanie domu jest ważnym elementem architektonicznym, który upiększa elewacje, ale też chroni dom przed spływającym z dachu deszczem.

- Żeby rynny dobrze spełniały swoją rolę, powinny być porządnie zamontowane i wykonane z trwałego materiału - uważa Mieczysław Dziechciński, kierownik budów. - Najtrwalsze są rynny z blachy tytanowo-cynkowej, których trwałość szacuje się na dwa pokolenia. Niestety, ich bardzo wysoka cena sprawia, że nie każdy może sobie na takie rynny pozwolić.

Wymieniając je przy okazji remontu dachu, właściciele domu wybierają obecnie pomiędzy orynnowaniem z PCV oraz z blachy aluminiowej, malowanej na odpowiedni kolor, pasujący do elewacji.
- Rynny z tworzywa sztucznego pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu - przypomina Dziechciński. - Pierwsze miały sporo wad, bo nie były zbyt sztywne ani szczelne na połączeniach. Te produkowane obecnie są znacznie lepszej jakości i użytkownicy sobie je chwalą, ale nie wiadomo, ile lat mogą wytrzymać. Mają wielu zwolenników, ponieważ prawidłowo zamontowane dobrze chronią dom i nie wymagają malowania.
Rynny aluminiowo-cynkowe wytrzymują ok. 30 lat, ale co kilka należy je malować, by zabezpieczyć przed korozją. To ich zasadnicza wada.

- Jednak niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są rynny, muszą one być całe, a ich środek - czysty - przestrzega Dziechciński. - Tam, gdzie niedaleko domu są wysokie drzewa, rynny trzeba czyścić co roku ponieważ gnijące liście uniemożliwiają zbieranie wody z dachu, a ta, lejąc się po ścianie, doprowadzi do zawilgocenia domu i jego zagrzybienia.

W rogach domów znajdują się tzw. wyczystki. Umieszczone w nich plastykowe kosze trzeba także opróżniać z liści i mułów. Dla bezpieczeństwa właścicieli w wysokich budynkach oczyszczenie rynien powinien wykonać dekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska