JacK
Iga Świątek na kortach Legii Warszawa awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA 250
Iga Świątek na kortach Legii Warszawa awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA 250 Sylwia Dabrowa
Iga Świątek w swoim drugim meczu w turnieju WTA 250 BNP Paribas Poland Open na kortach Legii w Warszawie pewnie pokonała Rumunkę Gabielę Lee 6:3, 6:2 i awansowała do ćwierćfinału. W półfinale debla zagrają także Katarzyna Kawa i Alicja Rosolska.

Gabriela Lee (146 miejsce w rankingu WTA), występująca wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Talaba, weszła do turnieju głównego w Warszawie w jako lucky loserka, w kwalifikacjach wygrywając z Zuzanną Bednarz 6:2, 6:0 i ulegając swojej rodaczce Alexandrze Ignatik 6:1, 1:6, 2:6, a w pierwszej rundzie eliminując Cypryjkę Ralucę Georgianę Serban 3:6, 6:2, 7:5. 26-letnia Rumunka grała już w tym roku z polską tenisistką - w finale majowego turnieju WTA 100 Bonita Springs w USA pokonała Katarzynę Kawę 6:1, 6:3. Nigdy jednak nie zagrała jeszcze w turnieju głównym Wielkiego Szlema. O szansach, jakie dawali bukmacherzy Lee w starciu z numer 1 światowego rankingu, świadczył kurs, w którym za złotówkę postawioną na zwycięstwo Świątek płacili zaledwie 1 grosz.

Niemniej raszynianka, obawiając się trochę gry przeciwko leworęcznej przeciwniczce, zarekomendowała sobie specjalistyczną rozgrzewkę „na mańkuta” z Mariuszem Fyrstenbergiem.

Swoje podanie na rozpoczęcie meczu Iga wygrała na sucho. Kolejny gem padł łupem rywalki. Następne podanie znowu na sucho dla Świątek. Ale Rumunka dogryzła się przy swoim serwisie i znowu doprowadziła do remisu. Pierwsza rakieta świata swoje trzecie podanie także zakończyła na sucho. Lee jednak ponownie w wyrównanym szóstym gemie postawiła na swoim. Podanie Polki znowu dało jej prowadzenie, z tym że Iga straciła w tym gemie jedną i pierwszą piłkę przy swoim serwisie. W ósmym gemie przy stanie 30-30 Gabriela popełniła pierwszy podwójny błąd serwisowy, który w kolejnej piłce kosztował ją stratę swojego podania. Świątek zakończyła seta winnerem i po 32 minutach objęła prowadzenie 6:3.

Drugiego seta Lee rozpoczęła od podwójnego błędu serwisowego. Przegrała gema do zera i Świątek już na początku zaliczyła przełamanie. W drugim gemie zaskakująco Rumunka wygrywała 30:0, ale cztery z rzędu zwycięskie piłki pozwoliły Idze na doprowadzenie do stanu 2:0. W następnym gemie Polka zdołała doprowadzić do równowagi, aby do dwóch kolejnych punkach zaliczyć drugie przełamanie w tej partii. Gdy po kolejnym podaniu Igi wydawało się, że najlepsza rakieta świata włączyła wyższy bieg i pewnie zmierza po wygraną w secie i całym meczu, nagle straciła impet i przegrała podanie rywalki. W następnym, najdłuższym i niezwykle wyrównanym gemie w meczu Świątek ostatecznie powiększyła przewagę na 5:1. Podwójny błąd serwisowy Rumunki rozpoczął siódmego gema, ale ponownie doszło do równowagi, z której zwycięsko wyszła Lee.

Następne podanie „Maszyna z Raszyna” wygrała, tak samo jak rozpoczęła ten mecz, na sucho i zakończyła mecz wynikiem 6:3, 6:2. Była to jej już 18. z rzędu wygrana na kortach ziemnych w tourze WTA.

W ćwierćfinale zmierzy się z rozstawioną z „piątką” Francuzką Caroline Garcią, która w drugiej rundzie pokonała Elisabettę Cocciaretto 6:3, 7:5.

Rozstawione z dwójką Katarzyna Kawa i Alicja Rosolska wygrały z Andreą Gamiz i Laurą Pigossi 7:6 (4), 6:2 w ćwierćfinale debla. Pierwszy set czwartkowego ćwierćfinału był wyrównany i chociaż Polki na początku przegrały swój serwis, to odrobiły straty w końcówce i o wyniku decydował tie-break. W nim Kawa i Rosolska okazały się lepsze od Wenezuelki i Brazylijki, wygrywając 7-4. Zwycięstwo zmobilizowało polskie tenisistki, które rozpoczęły drugą partię od prowadzenia 4:0. Ich rywalki stać było jedynie na ugranie dwóch gemów.

W półfinale zmierzą się z duetem gruzińsko-szwajcarskim Natela Dzalamidze i Viktorija Golubic.

Wyniki drugiej rundy:
Iga Świątek (Polska) - Gabriela Lee (Rumunia) 6:3, 6:2
Elisabette Cocciaretto (Włochy) - Caroline Garcia (Francja) 3:6,5:7
Viktorija Golubic (Szwajcaria) - Kristina Mladenovic (Francja) 6:7 (4), 6:2, 6:1
Jasmine Paolini (Włochy) - Clara Burel (Francja) 6:1, 6:7 (1), 6:0
Sara Errani (Włochy) - Kateryna Baindl (Ukraina) 2:6 0:3 krecz

Wyniki ćwierćfinału debla:
Katarzyna Kawa, Alicja Rosolska (obie Polska) - Andrea Gamiz, Laura Pigossi (Wenezuela, Brazylia) 7:6 (4), 6:2
Anna Bondar, Kimberley Zimmermann (Węgry, Belgia) - Ana Bogdan - Kristina Mladenovic (Rumunia, Francja) 7:7 (2), 3:6, 9:11
Anna Danilina, Anna-Lena Friedsam Kazachstan, Niemcy) - Alexandra Ignatik, Gabriela Lee (obie Rumunia) 6:2, 6:3
Paula Kania-Chodun, Renata Voracova (Polska, Czechy) - Natela Dzalamidze, Viktorija Golubic (Gruzja, Szwajcaria) 3:6, 4:6