Ignacy pokazuje dzieciom świat nauki

wideo: Maciej Badowski, Kacper Rogacin AIP
Program skierowany jest dla uczniów szkół podstawowych, dzieci w wieku od 7 do 12 lat
Program skierowany jest dla uczniów szkół podstawowych, dzieci w wieku od 7 do 12 lat materiały prasowe
Rozmowa z Moniką Kallista, dyrektor Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Skąd pomysł na ten program edukacyjny „Być jak Ignacy”?

Fundacja PGNiG zawsze ceniła sobie współpracę ze szkołami. Szukaliśmy ciekawego niecodziennego sposobu na zainteresowanie dzieci nauką. Szczególnie zależało nam na przybliżaniu uczniom szkół podstawowych zagadnień związanych z naukami ścisłymi, bo te są najbliższe PGNiG. Chcieliśmy dać dzieciom całkiem nowe i atrakcyjne narzędzia do edukacji poprzez zabawę. Ogromnie cieszymy się, iż patronat nad naszym programem objęła Pani Minister Edukacji Anna Zalewska oraz Pan Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Dlaczego postanowili państwo zorganizować ten konkurs?

Konkurs jest ważnym elementem programu „Być jak Ignacy”. Chcemy zachęcić dzieci do nauki przedmiotów ścisłych już od najmłodszych lat. Uważamy, że to idealny okres, żeby rozbudzić w dziecku małego naukowca. Ignacy jest doskonałym przykładem skromnego człowieka, który trudną pracą doszedł do tego, do czego doszedł, czyli dał ludzkości światło.

Do kogo konkretnie jest skierowany ten program? W jakim wieku dzieci mogą wziąć udział w programie?

Program skierowany jest dla uczniów szkół podstawowych, dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Co prawda dzieci z klas 1-3 nie mają jeszcze w swoim programie nauczania przedmiotów ścisłych czy przyrodniczych, ale mamy nadzieję, że nawet w tej grupie Ignacy będzie w stanie zaciekawić dzieci poznawaniem świata nauki.

Sam program, jak będzie przebiegał?

Program „Być jak Ignacy” to platforma multimedialna na stronie www.bycjakignacy.pl, profil na Facebooku, kanał YouTube, a przede wszystkim konkurs dla szkół podstawowych na „Naukową Szkołę Ignacego”. Wkrótce na stronie internetowej nauczyciele znajdą pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy zajęć. Są tam już filmy z eksperymentami naukowymi, które w prosty sposób tłumaczą pewne zjawiska przyrodniczo-fizyczne, a będzie ich coraz więcej. Dzieci mogą korzystać z tych pomocy razem z nauczycielami i rodzicami. Wszystkie te materiały można stosować podczas lekcji albo wykorzystać jako inspirację do zajęć pozalekcyjnych. Do tego stworzyliśmy interaktywny komiks oraz  grę na urządzenia mobilne. 25 października do księgarń w całym kraju trafi książka Romka Pawlaka pt. „Być jak Ignacy” wydana przez Rebis.

Jakie są wytyczne konkursowe?

Konkurs dla szkół oczywiście ma swój regulamin, ale szkolne koła naukowe mają swobodę i wolną rękę w przygotowaniu i przeprowadzeniu, a potem ciekawym udokumentowaniu projektu. Właśnie te elementy będziemy oceniać. Liczymy na to, że dzieci nas zaskoczą i wykażą się dużą kreatywnością.

Czy dla zwycięzców są przewidziane nagrody?

Finał pierwszej edycji konkursu zaplanowano w czerwcu 2017 r. w Warszawie. Wyróżnione szkoły zostaną uhonorowane tytułem Naukowej Szkoły Ignacego i specjalnymi statuetkami „Ignasiami”, a zwycięska szkoła – tytułem Szkoły Roku.

Jak duży zasięg ma mieć program?

Docelowo chcemy, by program objął jak najwięcej z 12 tysięcy szkół podstawowych w Polsce. Wysyłamy zaproszenia do szkół, by skorzystały z tego, co oferuje program, a także by wzięły udział w konkursie. Zapraszamy wszystkich na nasz profil facebookowy, gdzie na bieżąco będziemy zamieszczać informacje o wydarzeniach w ramach programu. Nie ukrywamy, że szykujemy niespodzianki i konkursy. Proszę nas zatem śledzić uważnie.

Dzieci, nauczyciele, mogą się z Wami kontaktować? Liczyć na wsparcie z Waszej strony?

Oczywiście. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice – wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się z nami przez stronę www.bycjakignacy.pl albo profil na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ignacy pokazuje dzieciom świat nauki - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska