II Opolskie Forum Gospodarcze poświęcone było współpracy gospodarczej z krajami położonymi na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz afrykańskimi

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Andrzej Drosik z Nutricii (pierwszy z lewej), Grzegorz Kobyłecki z Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, Krzysztof Koszela ze spółki Colian i moderujący dyskusję Igor Sokołowski podczas rozmowy na temat współpracy z krajami Bliskiego Wschodu.
Andrzej Drosik z Nutricii (pierwszy z lewej), Grzegorz Kobyłecki z Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, Krzysztof Koszela ze spółki Colian i moderujący dyskusję Igor Sokołowski podczas rozmowy na temat współpracy z krajami Bliskiego Wschodu. Edyta Hanszke
Kazachstan może być bramą do Chin dla opolskich firm, a Turcja chętnie podejmie współpracę z firmami z branż energetycznej - takie m.in. wnioski płyną z dzisiejszego forum.

- Największym, najbardziej tradycyjnym rynkiem zbytu dla polskich firm jest Europa zachodnia, z Niemcami na pierwszym miejscu - mówił Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK, jeden z prelegentów wczorajszego forum w Opolu.

Dodał, że właśnie od Niemców polscy przedsiębiorcy powinni się uczyć kooperacji z Chinami bo na tym rynku nie mamy się czym pochwalić, a ma on ogromny potencjał.

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa, wyjaśnił, że celem organizacji forum jest przybliżenie opolskim przedsiębiorcom możliwości eksportowania i inwestowania na zagranicznych rynkach. - Podczas pierwszej edycji zrobiliśmy przegląd całego świata. Tym razem skupiamy się na rynkach azjatyckich i afrykańskich - wyjaśnił.

Doświadczeniami ze współpracy z krajami Bliskiego Wschodu dzielił się Andrzej Drosik, dyrektor Nutricii w Opolu, która eksportuje produkty do 80 krajów świata. - Wchodzenie na rynki światowe w przypadku koncernów jest łatwiejsze niż dla małych firm - przyznał. - Wyzwaniem dla nas jest zarządzanie kompleksowością, oczekiwaniami klienta i relacjami z klientem - ocenił dyrektor Drosik.

Sławomir Janecki z firmy Chespa obecnej m.in. na rynkach afrykańskich mówił, że najważniejsze jest zbudowanie relacji. - Na odległość nic się nie da zrobić. Trzeba tam latać i rozmawiać. Afrykańskie państwa przypominają trochę Polskę sprzed transformacji: obiecujące, rozwijające się rynki, ale jeszcze niezorganizowane - wyjaśniał.

Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, organizatora forum, mówił, że OCRG pomaga opolskim firmom w zdobywaniu nowych rynków, m.in. przygotowując nieodpłatne analizy w oparciu o dostęp do specjalnej bazy informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska