III LO w Opolu najlepszym ogólniakiem Opolszczyzny

Redakcja
Do wysokiej pozycji szkoły przyłożyło się 4 laureatów i 10 finalistów olimpiad przedmiotowych.
Do wysokiej pozycji szkoły przyłożyło się 4 laureatów i 10 finalistów olimpiad przedmiotowych. Sławomir Mielnik
III Liceum Ogólnokształcące w Opolu po raz dziewiąty okazało się najlepszym ogólniakiem w naszym województwie. Nieoficjalnie wiemy, że "Trójka" znalazła się też wśród dwudziestu czołowych liceów kraju.

Szczegóły ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych poznamy w środę.

- To kolejny sukces i potwierdzenie wysokiego poziomu naszej szkoły. "Trójka" jest już marką, a to i dla uczniów, i dla nauczycieli duże wyzwanie - mówi Joanna Raźniewska.

Tegoroczny, trzynasty już ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych, po raz pierwszy wszechstronnie ocenia szkoły (osobno licea i technika). Do tej pory jedynym kryterium były sukcesy uczniów na olimpiadach przedmiotowych. Teraz zasadniczą rolę w ocenie szkół - 60 procent wartości - odgrywają wyniki matury, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Uwzględniono też opinię o szkołach uczelni akademickich.

- To oznacza totalną zmianę myślenia. Ocena staje się bardziej obiektywna i odnosi się do całej szkolnej społeczności, a nie tylko do uczniów wybitnie zdolnych i na dodatek lubiących rywalizację - podkreśla Joanna Raźniewska.

Sukcesy olimpijskie w zmodernizowanym rankingu dają już tylko 30 procent ogólnego wyniku. Do wysokiej pozycji III LO przyłożyło się 4 laureatów i 10 finalistów olimpiad przedmiotowych. Największy sukces - I miejsce w kraju z biologii i reprezentowanie Polski na olimpiadzie międzynarodowej - osiągnęła Katarzyna Paczkowska, obecnie studentka medycyny UJ, wychowanka Danuty Czury.

O opolskiej "Trójce" często mówi się "buda dla kujonów", ale jej uczniowie gorąco zaprzeczają tej opinii.

- Pewnie, że to szkoła dla ambitnych i obijać się nie można, ale nikt tu nie zmusza do uczenia się od linijki do linijki. Wiedzy się nie wkuwa, ale zdobywa dzięki kreatywności, do której mobilizują nauczyciele - mówi Miłosz Palej, uczeń pierwszej klasy.

- Nauczyciele do każdego ucznia podchodzą indywidualnie - podkreśla jego koleżanka, Magdalena Walczak

Z tej oceny uczniów cieszy się dyrektor Raźniewska.

- Dajemy im szansę. Jeśli tylko ktoś chce ją wykorzystać to ma do dyspozycji dobrych nauczycieli, fajnych kolegów, dobre przygotowanie do egzaminów i do życia oraz niepowtarzalny klimat.

Szczegóły rankingu przygotowanego przez miesięcznik "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą" w środę na portalu nto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska