III powstanie śląskie - zobacz jak dziś wyglądają miejsca wydarzeń sprzed 100 lat - multimedialny reportaż

Materiał informacyjny Instytut Śląski
W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie. Jego dyktatorem (ten tytuł był świadomym nawiązaniem do tradycji powstania styczniowego) został Wojciech Korfanty. W pierwszych dniach inicjatywa zbrojna była niemal w całości po polskiej stronie. Niemcy byli zaskoczeni.

Wybuch powstania był skutkiem wyniku plebiscytu i narastających napięć między dwoma stronami konfliktu w związku z planowanym podziałem Górnego Śląska. 59,5 proc. głosujących opowiedziało się w plebiscycie na rzecz Niemiec, co ta strona uznała za zwycięstwo.
O tym jak napięta była wtedy sytuacja na Śląsku świadczyła chociażby interwencja żołnierzy francuskich w Opolu w marcu 1921 r. Działania rozpoczęli po tym jak Niemcy zorganizowali demonstrację przed siedzibą Polskiego Komitetu Plebiscytowego - publiczne manifestacje groziły bowiem niekontrolowanym rozlewem krwi.

Te i inne historie przedstawione zostały w multimedialnym reportażu "Szlakami Niepodległości - III powstanie śląskie" przygotowanego z okazji 100. rocznicy tamtych wydarzeń.

Kliknij i zobacz reportaż

W reportażu możesz zobaczyć jak współcześnie wyglądają miejsca, w których rozgrywały się wydarzenia kluczowe dla Górnego Śląska. Dowiesz się także m.in.:

  • jak żyli mieszkańcy w podzielonym Śląsku
  • jak wyglądała mobilizacja przed powstaniem
  • zobaczysz skutki działań dywersyjnych
  • dowiesz się jak powstanie wpłynęło na losy mieszkańców

Partner projektu

Dodaj ogłoszenie