IKP: Recepta online od lekarza! E-recepta to totalna rewolucja!

js
Internetowe Konto Pacjenta ma wesprzeć komunikację między pacjentami a pracownikami służby zdrowia.
Internetowe Konto Pacjenta ma wesprzeć komunikację między pacjentami a pracownikami służby zdrowia. publicdomainpictures.net/
We wtorek, 26 czerwca, rząd przyjął ustawę o Internetowym Koncie Pacjenta. Pierwsze pozytywne zmiany pacjenci odczują jeszcze w 2018 r. Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja, która pozwoli m.in. na otrzymywanie e-recept. Wystawiać je będą mogły także pielęgniarki i położne – i to bez wizyty u pacjenta. Wystarczy tylko dostęp do systemów teleinformatycznych.

Dzięki IKP każdy pacjent będzie miał bezpłatny dostęp online do kluczowych informacji dotyczących zdrowia, w tym m.in. o:

  • otrzymanych receptach;
  • otrzymanych skierowaniach;
  • wystawionych zwolnieniach;
  • udzielonych świadczeniach;
  • zleceniach na wyroby medyczne;
  • prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i podstawie do tego prawa (na określony dzień);
  • złożonych deklaracjach wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ;
  • listach oczekujących na świadczenie.

Ponadto za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł upoważnić inne osoby do dostępu do swoich danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia. Ubezpieczeni uzyskają też informację m.in. o wysokości środków publicznych wydatkowanych na sfinansowanie świadczeń. System ma być docelowo dostępny dla wszystkich świadczeniodawców i świadczeniobiorców.

Internetowe Konto Pacjenta da możliwość wyrażenia zgody lub odmowy na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych.

Pielęgniarka wystawi receptę

Projekt IKP zakłada ponadto umożliwienie pielęgniarkom oraz położnym wystawianie recept – i to nie tylko po osobistym zbadaniu pacjenta. Receptę będzie można uzyskać w wyniku badania za pośrednictwem systemów łączności lub systemów teleinformatycznych. Poza tym przewidziano także wystawianie recept zupełnie bez badań, jeśli taka recepta jest niezbędna do kontynuacji leczenia. Podobna zmiana dotyczy także zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Nie wszystko naraz

Funkcjonalności związane z Internetowym Kontem Pacjenta będą wprowadzane stopniowo. Część z nich musi być dostępna do 1 stycznia 2019 r. To data graniczna dla usług:

  • składania oświadczeń o wyrażeniu zgody na udostępnienie osobie upoważnionej dokumentacji medycznej lub udostępnienie takich danych;
  • składania oświadczeń o wyrażaniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia.

Do 30 września 2019 r. dostępne będą:

  • informacje dotyczące posiadanego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej;
  • informacje o podstawie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej;
  • możliwość złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego;
  • informacje o wystawionych zwolnieniach lekarskich, wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, wysokości kwoty podlegającej refundacji.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to system, który inaugurowano 25 maja 2018 r. Jest on związany z projektem o Internetowym Koncie Pacjenta. Na IKP będą dostępne wszystkie dane, które pozwolą na wykupienie leku z e-recepty.

E-receptę będzie mógł wystawić każdy uprawniony pracownik medyczny. Uprawomocnienie będzie możliwe za pośrednictwem cyfrowego podpisu elektronicznego. Pacjent będzie mógł zabrać ze sobą wydruk recepty – będą na niej widniały wszystkie informacje, które pozwolą na jej zrealizowanie (w tym druk dostępowy i klucz).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska