Ile przysługuje urlopu przy pracy na 1/3 etatu?

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Katarzyna z Nysy: - Mam 20-letni staż pracy, jestem zatrudniona na 1/3 etatu i pracuję w wybrane dni po 7 godzin dziennie. Ile przysługuje mi urlopu?

Na pytanie odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Zobacz: Możesz skorzystać z urlopu na żądanie

Gdyby Pani pracowała w pełnym wymiarze godzin, to byłoby to 26 dni. W Pani przypadku 26 dni trzeba podzielić przez wymiar czasu pracy, tj. przez 3, co daje nam 8,66 dnia urlopu, co w zaokrągleniu stanowi 9 dni, czyli 72 godziny.

Opolanin: - Pracuję w małej firmie remontowo-budowlanej, mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie jestem na zwolnieniu chorobowym i czeka mnie jeszcze zabieg. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić? Czy za czas, gdy będę chory, będzie mi przysługiwał urlop wypoczynkowy?

- W okresie usprawiedliwionej nieobecności pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, ma Pan bowiem prawo przebywać na zwolnieniu lekarskim do 6 miesięcy, a gdyby proces leczenia się przedłużył, to jeszcze może Pan skorzystać z 3-miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego.

Dopiero po tym okresie pracodawca ma prawo skorzystać z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, stanowiącego, że:

Zobacz: Spotkania informacyjne dla Opolan pracujących w Holandii

Art. 53 § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Za okres, kiedy pracownik jest nieobecny w pracy z powodu niezdolności do pracy, jak i późniejszego korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego, przysługują mu uprawnienia urlopowe bez zmian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska