Ile zarabia europoseł z Polski. Oto zarobki europosłów, diety, odprawa, emerytura oraz zwrot kosztów podróży. To są imponujące kwoty!

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ile miesięcznie zarabia europoseł z Polski. Jakie otrzymuje diety - sprawdziliśmy kwoty.
Ile miesięcznie zarabia europoseł z Polski. Jakie otrzymuje diety - sprawdziliśmy kwoty. Europarl
Europosłowie z Polski zarabiają znacznie więcej od posłów na Sejm RP. Wynagrodzenie europosła to prawie 10.000 euro brutto (to ponad 7,5 tysiąca euro na rękę). Posłowie do Parlamentu Europejskiego dostają też ryczałt na utrzymanie biura, zwrot kosztów podróży. Po zakończeniu kadencji w Europarlamencie mogą liczyć na odprawę i wysoką emeryturę.

Spis treści

Parlament Europejski składa się z 705 posłów, wybranych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej (tak jest po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię).

Europosłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Mandaty są przydzielane na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich. Nieco więcej niż jedną trzecią posłów do PE stanowią kobiety. Posłowie są podzieleni według poglądów politycznych, a nie przynależności państwowej.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podróżują służbowo między:

 • swoimi okręgami wyborczymi w Polsce,
 • Strasburgiem, gdzie odbywa się 12 posiedzeń plenarnych w roku,
 • Brukselą, gdzie uczestniczą w dodatkowych obradach plenarnych, a także w spotkaniach komisji parlamentarnych i grup politycznych.

Warunki pracy europosłów określa Statut z 2009 roku.

Ile euro zarabia europoseł

Zgodnie ze statutem posła do Parlamentu Europejskiego eurodeputowani otrzymują jednakowe wynagrodzenie miesięczne.

Miesięczne wynagrodzenie posła wynosi 9808,67 EUR (od 1 lipca 2022 r.) brutto, przed opodatkowaniem. Wynagrodzenie to jest wypłacane z budżetu Parlamentu i po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi na rękę 7646 EUR.

W przeliczeniu po średnim kursie euro NBP z dnia 9 marca 2023 roku (4,6836 zł) - europoseł dostaje na rękę 35.810 złotych.

W niektórych państwach członkowskich wynagrodzenie to podlega również podatkowi krajowemu.

Podstawowe wynagrodzenie posła ustalono na 38,5 procent podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego nie decydują sami – i nie mogą decydować – o swoich wynagrodzeniach.

Dieta europosła - ile wynosi

Podobnie jak posłowie do parlamentów krajowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują zwrot szeregu kosztów, które ponoszą wykonując obowiązki poselskie.

Zwrot kosztów ogólnych

Zwrot ten ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany, takich jak:

 • koszty prowadzenia biura poselskiego,
 • rachunki telefoniczne i opłaty pocztowe,
 • zakup, eksploatacja i konserwacja sprzętu.

Zwrot zostaje zmniejszony o połowę w przypadku posłów, którzy bez należytego usprawiedliwienia nie wezmą udziału w połowie posiedzeń plenarnych w ciągu jednego roku parlamentarnego (od września do sierpnia).

Wysokość tego zwrotu w 2023 r. wynosi 4778 euro miesięcznie.

Zwrot kosztów podróży

Większość posiedzeń Parlamentu Europejskiego, takich jak sesje plenarne, posiedzenia komisji lub posiedzenia grup politycznych, odbywa się w Brukseli i Strasburgu.

 • Posłowie otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca, w którym odbywają się te posiedzenia, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego klasy biznes „D” bądź równoważnej lub ceny biletu kolejowego pierwszej klasy, zaś w przypadku podróży samochodem otrzymują ryczałtową kwotę 0,56 EUR za 1 km (do najwyżej 1000 km).
 • Oprócz tego posłom przysługują stałe dodatki ryczałtowe obliczane na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia innych kosztów związanych z podróżą (np. opłat za autostrady, kosztów nadbagażu lub rejestracji).
 • Posłowie często muszą podróżować poza państwa członkowskie, w których zostali wybrani, lub na ich terenie, w ramach swoich obowiązków, lecz w celach innych niż udział w oficjalnych spotkaniach (np. aby wziąć udział w konferencji czy złożyć wizytę roboczą). W związku z tym w przypadku działalności poza państwem członkowskim, w którym danym poseł został wybrany, przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4716 EUR rocznie. W przypadku działalności na terenie państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany, zwracane są tylko koszty transportu w kwocie rocznej określonej dla poszczególnych państw.

Dieta dzienna europosła

Parlament Europejski wypłaca dietę ryczałtową w wysokości 338 EUR dziennie w celu pokrycia ogółu pozostałych kosztów ponoszonych przez posłów w okresach działalności parlamentarnej, pod warunkiem że potwierdzą oni swoją obecność, podpisując jedną z oficjalnych list obecności udostępnionych w tym celu.

Dietę zmniejsza się o połowę, jeżeli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w dniach głosowania na posiedzeniu plenarnym, nawet gdy jest obecny. W przypadku posiedzeń organizowanych poza Unią Europejską dieta wynosi 169 EUR (zawsze pod warunkiem podpisania listy obecności), przy czym koszty zakwaterowania zwracane są osobno.

Ile wynosi emerytura europosła

Zgodnie ze statutem byli posłowie są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5 procent wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 procent uposażenia.

Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywa budżet Unii Europejskiej.

Po śmierci eurodeputowanego jego żona i będące na jego utrzymaniu dzieci mogą otrzymać rentę.

Odprawa dla europosła

Po zakończeniu kadencji europosłom, którzy nie zostali ponownie wybrani do Parlamentu Europejskiego, przysługuje odprawa w kwocie równej miesięcznej pensji za każdy rok sprawowania mandatu.

Były eurodeputowany otrzymuje odprawę nie krócej niż przez 6 miesięcy oraz nie dłużej niż przez 24 miesiące, ale tylko do chwili, gdy obejmie on inną publiczną funkcję czy mandat w parlamencie krajowym albo przejdzie na emeryturę.

Zasady te oznaczają, że nawet jeśli były europoseł pełnił mandat przez część jednej kadencji, to i tak otrzymywać będzie odprawę przez pół roku.

Inne świadczenia dla europosłów

Parlament Europejski zapewnia posłom wyposażone biura w Brukseli i Strasburgu. W obu miastach posłowie mogą korzystać z samochodów służbowych Parlamentu w ramach pełnienia obowiązków poselskich.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą sami dobierać sobie asystentów. Pieniądze na wynagrodzenia dla nich nie przekazuje się posłom, ale wypłaca się w formie wynagrodzenia miesięcznego asystentom spełniającym warunki i posiadającym ważną umowę, a także organom pobierającym podatki od wynagrodzeń.

Posłowie mogą korzystać z usług kilku rodzajów asystentów:

 1. Akredytowani asystenci parlamentarni zatrudnieni w Brukseli (Luksemburgu lub Strasburgu)
 2. Asystenci krajowi pomagają posłom w państwie członkowskim, w którym posłowie zostali wybrani.
 3. Stażyści mogą odbywać staże na terenie Parlamentu albo w państwie członkowskim, w którym wybrany został dany poseł.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska