Ile zarabia europoseł z Polski? Zarobki europosłów, diety, odprawa, emerytura i zwrot kosztów podróży

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Ile miesięcznie zarabia europoseł z Polski? Jakie otrzymuje diety, jak może podróżować, ile kosztuje utrzymanie biura europosła.
Ile miesięcznie zarabia europoseł z Polski? Jakie otrzymuje diety, jak może podróżować, ile kosztuje utrzymanie biura europosła. Daina Le Lardic / European Union 2017 - EP
Europosłowie z Polski zarabiają znacznie więcej niż posłowie na Sejm RP. Ich wynagrodzenie to blisko 9 tysięcy euro brutto (ponad 7000 euro na rękę). Dostają też ryczałt na utrzymanie biura, zwrot kosztów podróży, a po zakończeniu kadencji mogą liczyć na odprawę i emeryturę.

Parlament Europejski, po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, składa się z 705 posłów, wybranych w 27 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.

Od 1979 roku posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Mandaty są przydzielane na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich. Nieco więcej niż jedną trzecią posłów do PE stanowią kobiety. Posłowie są podzieleni według poglądów politycznych, a nie przynależności państwowej.

Posłowie do PE podróżują służbowo między swoimi okręgami wyborczymi, Strasburgiem ― gdzie odbywa się 12 posiedzeń plenarnych w roku ― a Brukselą, gdzie uczestniczą w dodatkowych obradach plenarnych, a także w spotkaniach komisji parlamentarnych i grup politycznych.

Warunki pracy posłów określa Statut z 2009 roku.

Ile euro zarabia europoseł?

Zgodnie ze statutem posła do PE eurodeputowani otrzymują jednakowe wynagrodzenie miesięczne.

Miesięczne wynagrodzenie posła wynosi 8995,39 EUR przed opodatkowaniem (dane na lipiec 2020 r.). Wynagrodzenie to jest wypłacane z budżetu Parlamentu i po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi 7011,74 EUR.

W przeliczeniu po średnim kursie euro NBP z dnia 27 września 2021 roku (4,59 zł) - europoseł dostaje na rękę ponad 32 tysiące złotych.

W niektórych państwach członkowskich wynagrodzenie to podlega również podatkowi krajowemu.

Podstawowe wynagrodzenie posła ustalono na 38,5% podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Posłowie do PE nie decydują – i nie mogą decydować – o swoich wynagrodzeniach.

Dieta europosła - ile wynosi

Podobnie jak posłowie do parlamentów krajowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują zwrot szeregu kosztów, które ponoszą wykonując obowiązki poselskie.

Zwrot kosztów ogólnych

Zwrot ten ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany, takich jak:

  • koszty prowadzenia biura poselskiego,
  • rachunki telefoniczne i opłaty pocztowe
  • zakup, eksploatacja i konserwacja sprzętu komputerowego i telematycznego.

Zwrot zostaje zmniejszony o połowę w przypadku posłów, którzy bez należytego usprawiedliwienia nie wezmą udziału w połowie posiedzeń plenarnych w ciągu jednego roku parlamentarnego (od września do sierpnia).

Wysokość tego zwrotu w 2021 r. wynosi 4 576 euro miesięcznie.

Zwrot kosztów podróży

Większość posiedzeń Parlamentu Europejskiego, takich jak sesje plenarne, posiedzenia komisji lub posiedzenia grup politycznych, odbywa się w Brukseli i Strasburgu.

  • Posłowie otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca, w którym odbywają się te posiedzenia, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego klasy biznes „D” bądź równoważnej lub ceny biletu kolejowego pierwszej klasy, zaś w przypadku podróży samochodem otrzymują ryczałtową kwotę 0,53 EUR za 1 km (do najwyżej 1000 km).
  • Oprócz tego posłom przysługują stałe dodatki ryczałtowe obliczane na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia innych kosztów związanych z podróżą (np. opłat za autostrady, kosztów nadbagażu lub rejestracji).
  • Posłowie często muszą podróżować poza państwa członkowskie, w których zostali wybrani, lub na ich terenie, w ramach swoich obowiązków, lecz w celach innych niż udział w oficjalnych spotkaniach (np. aby wziąć udział w konferencji czy złożyć wizytę roboczą). W związku z tym w przypadku działalności poza państwem członkowskim, w którym danym poseł został wybrany, przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4 517 EUR rocznie. W przypadku działalności na terenie państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany, zwracane są tylko koszty transportu w kwocie rocznej określonej dla poszczególnych państw.

Dieta dzienna

Parlament Europejski wypłaca dietę ryczałtową w wysokości 324 EUR dziennie w celu pokrycia ogółu pozostałych kosztów ponoszonych przez posłów w okresach działalności parlamentarnej, pod warunkiem że potwierdzą oni swoją obecność, podpisując jedną z oficjalnych list obecności udostępnionych w tym celu.

Dietę zmniejsza się o połowę, jeżeli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w dniach głosowania na posiedzeniu plenarnym, nawet gdy jest obecny. W przypadku posiedzeń organizowanych poza Unią Europejską dieta wynosi 160 EUR (zawsze pod warunkiem podpisania listy obecności), przy czym koszty zakwaterowania zwracane są osobno.

Emerytura europosła. Ile wynosi?

Zgodnie ze statutem byli posłowie są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5% wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70% uposażenia.

Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywa budżet Unii Europejskiej.

Uzupełniający program emerytalny, który wprowadzono dla posłów w 1989 r., od lipca 2009 r. nie przyjmuje już nowych członków i jest stopniowo wygaszany.

Po śmierci eurodeputowanego jego żona i będące na jego utrzymaniu dzieci mogą otrzymać rentę.

Odprawa dla europosła

Po zakończeniu kadencji europosłom, którzy nie zostali ponownie wybrani do PE, przysługuje odprawa w kwocie równej miesięcznej pensji za każdy rok sprawowania mandatu.

Były eurodeputowany otrzymuje odprawę nie krócej niż przez sześć miesięcy oraz nie dłużej niż przez 24 miesiące, ale tylko do chwili, gdy obejmie on inną publiczną funkcję czy mandat w parlamencie krajowym albo przejdzie na emeryturę.

Zasady te oznaczają, że nawet jeśli były europoseł pełnił mandat przez część jednej kadencji, to i tak otrzymywać będzie odprawę przez pół roku.

Przepisy dotyczące personelu

Posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą sami dobierać sobie asystentów w granicach środków budżetowych określonych przez Parlament oraz na warunkach określonych w rozdziale 5 przepisów wykonawczych do statutu posła.

W 2020 roku maksymalna kwota miesięczna dostępna na ten cel wynosiła 25 442 EUR na posła. Kwoty tej nie przekazuje się posłom, ale wypłaca się ją w formie wynagrodzenia miesięcznego asystentom spełniającym warunki i posiadającym ważną umowę, a także organom pobierającym podatki od wynagrodzeń.

Posłowie mogą korzystać z usług kilku rodzajów asystentów.

Akredytowani asystenci parlamentarni zatrudnieni w Brukseli (Luksemburgu lub Strasburgu) podlegają bezpośrednio administracji Parlamentu. Posłowie mogą zatrudnić trzech akredytowanych asystentów parlamentarnych, a pod pewnymi warunkami – nawet czterech. Na zatrudnienie akredytowanych asystentów parlamentarnych rezerwuje się przynajmniej 25% środków na pokrycie kosztów pomocy parlamentarnej.

Asystenci krajowi pomagają posłom w państwie członkowskim, w którym posłowie zostali wybrani. Obsługą administracyjną umów z asystentami krajowymi zajmują się upoważnieni płatnicy posiadający odpowiednie uprawnienia, którzy gwarantują przestrzeganie przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych i opodatkowania. Asystenci krajowi zatrudniani są na podstawie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług.

Stażyści mogą odbywać staże na terenie Parlamentu albo w państwie członkowskim, w którym wybrany został dany poseł.

Ogólne koszty zatrudnienia asystentów krajowych i stażystów nie mogą przekraczać 75% środków na pomoc parlamentarną. Koszty wynikające ze świadczenia usług nie mogą zaś przekraczać 25% tych środków.

Dodatkowe informacje na temat wynagrodzeń można znaleźć tutaj.

Określono porównywalne pułapy dla osób prawnych świadczących usługi i dla upoważnionych płatników.

Kilku posłów może utworzyć grupę do celów zatrudnienia jednego lub kilku akredytowanych asystentów parlamentarnych lub asystentów pracujących w państwach członkowskich. Posłowie ci uzgadniają między sobą zasady podziału kosztów.

Posłowie nie mogą zatrudniać w charakterze asystentów członków swych rodzin. Asystenci posłów nie powinni angażować się w działalność zewnętrzną, która może prowadzić do powstania konfliktu interesów.

Nazwiska wszystkich asystentów lub nazwy osób prawnych są publikowane na stronie internetowej Parlamentu przez cały okres trwania ich umowy z wyjątkiem sytuacji, w której dany asystent uzyskał odstępstwo w tym względzie z odpowiednio uzasadnionych względów bezpieczeństwa.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 maja 2019, 16:19, Gość:

Dla niektórych "europosłów" to i tak za mało ,gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia ,kandydujących tacy którzy ani "be ani me ani kukuryku" będą tłumaczyć na odległość?,

Ci co przy korycie to są przy korycie żeby później spełnić się z obywatelskiego obowiązku realizacji programu PiS. Ci co mają więcej powinni podzielić się z tymi co mają mniej, nazywają to solidarnością społeczną. Wniosek jest tylko jeden, jak macie mniej od nich macie prawo upomnieć się od tych przy korycie żeby się podzielili z wami swoim majątkiem.

G
Gość
2019-05-24T13:53:19 02:00, Gość:

Teraz wiadomo dlaczego się tam pchają Pani z broszka założy tam wiejski dom kultury - nieważne że nic nie zrobią ważne żeby kasa bo ona im się należy!!! Jeszcze niedawno krytykowali Unię - wstyd i zenada

24 maja 2019, 20:09, Gość:

A tylko pani z broszką kandyduje. Czepiłaś się tylko jej? A dlaczego nie była dzisiaj we Wrocławiu na spotkaniu pani Ochojska?

Nie tylko ale to PiS jest antyeuropejski więc to zaskakuje. Przypomnę słowa Suskiego o Brukselskiej okupacji jak III rzeszy czy Moskwy. Nie odszczekał tych słów i je tylko potwierdził więc mu wysłałem maila na skrzynkę sejmową że skoro uważa UE za okupanta to europosłowie zjednoczonej prawicy są "szmalcownikami), Tak za okupacji nazywano osoby współpracujące z okupantem. Także Szydełko i cała reszta to są "szmalcownicy". I dobrze że mamy cywilizowane czasy i jesteśmy tolerancyjni na deb*** typu Suski bo za okupacji to nie tylko mówiono o szmalcownikach ale cyt. Pawłowicz do Pomaski "takie coś należy złapać i ogolić na łyso" a jak wiadomo była to dość łagodna forma kary dla osób współpracujących z okupantem. .

c
cryo
Lokalny hejter Pan R....k rajfurzy i chałturzy byle awansować na Starszego Agenta Pis Da..... a jak napisał o sobie?...cyt"Pan R...k gnidy kawałek = "„Czy każdy na każdy temat musi mieć identyczne poglądy?. Trochę tolerancji dla innych by nie zaszkodziło. Z......., jeśli już odrobinę czasami spamuje, to robi to miło, rzeczowo i ma potężne argumenty!! większość wypowiedzi uzasadnia, i chyba przez to są trochę przydługie ............ Obecnie ten z..... to taki samotny wojownik z korupcją, kręceniem lodów, taki białostocki Chuck Norris. Bo sądy to raczej zainteresowane korupcją Liberałów z PO nie są, co innego laptop uszkodzony i inne bzdety.

No więc ten spamer R. wykonuje wielką pozytywną pracę dla miasta, społeczeństwa i trzeba to docenić;”
G
Gość
2019-05-24T13:53:19 02:00, Gość:

Teraz wiadomo dlaczego się tam pchają Pani z broszka założy tam wiejski dom kultury - nieważne że nic nie zrobią ważne żeby kasa bo ona im się należy!!! Jeszcze niedawno krytykowali Unię - wstyd i zenada

A tylko pani z broszką kandyduje. Czepiłaś się tylko jej? A dlaczego nie była dzisiaj we Wrocławiu na spotkaniu pani Ochojska?

w
wania
A czy by szczekali za miskę ryżu,
R
REKAPEĆ
jak narody mogą być takie głupie. a polski to szczyt debilizmu. gdyby obowiązywały średnie zarobki nie byłoby ani jednego bohaterskiego patrioty, obrońcy narodu który wszystko dla kraju. wygonić tą hołotę i pozabierać majątki powstałe dzięki dostępowi do informacji i ustalaniu sobie niebotycznych zarobków. ŻEBY POLITYCZNI SOLIDARNI ZDRAJCY WSZELKICH IDEI ZARABIALI TAKĄ KASĘ A MILIARDY KRYMINALIŚCI ZWANI BIZNESMENAMI RESZTA MUSI HAROWAĆ ZA KILKA ZŁOTYCH I W DODATKU ZE SWOICH JAŁMUŻN DOTOWAĆ BIZNES., POKRYWAĆ AFERY, OPŁACAĆ ODSZKODOWANIA NP. POWODZIANOM, PŁACIĆ ZA PŁONĄCE WYSYPISKA I TAK DALEJ. CZY TO NIE SZCZYT DEBILIZMU ZA SWOJE NIEWOLNICTWO CZOŁGAĆ SIĘ W PODZIĘCE U NÓG BANDZIORÓW I ZDRAJCÓW ?!!!!!
J
Janusz
Żygać się chce od tych wszystkich wypudrowanych mord z bilbordów.. nagle wszyscy są tacy uśmiechnięci, głowy pełne pomysłów, każdy z nich ma receptę na wszystko, szarżują na Unię w obronie RP.. taaa... cała ta Unia to 500 000 (pół miliona) etatów urzędniczych!!! A te wszystkie fundusze to przecież są pożyczki które Polska w przyszłości będzie musiała słono spłacić z nawiązką dopłacając do budżetu!! Fundusze na fałszywe plantacje chmielu czy jakiś drzewek które schną po paru latach, albo horoskopy dla psów i kotów, albo panele dźwiękochłoonne w polach.. Poprostu pralnia pieniędzy i pole do przekrętów dla międzynarodowej mafii!!!
G
Gość
2019-05-24T13:23:23 02:00, Gość:

Dlatego p Szydlo tam tak śpieszno, bo te pieniądze jej się po prostu należą! Jak to mówiła o swoich kolegach.. Wstyd i żenada. I wstydem będzie jak się tam dostaną!

Dokładnie - wstyd na całą Europę

G
Gość
Teraz wiadomo dlaczego się tam pchają Pani z broszka założy tam wiejski dom kultury - nieważne że nic nie zrobią ważne żeby kasa bo ona im się należy!!! Jeszcze niedawno krytykowali Unię - wstyd i zenada
G
Gość
Dlatego p Szydlo tam tak śpieszno, bo te pieniądze jej się po prostu należą! Jak to mówiła o swoich kolegach.. Wstyd i żenada. I wstydem będzie jak się tam dostaną!
G
Gość
zarabiaja ci co pracuja !! a te pasozyty dostaja wielkie pieniadze za nic !dziesiatki tysiace darmozjadow w brukselii kosztuja nas ,podatnikow Unii , 120 miliardow euro rocznie !
G
Gość
Dla niektórych "europosłów" to i tak za mało ,gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia ,kandydujących tacy którzy ani "be ani me ani kukuryku" będą tłumaczyć na odległość?,
a
a5
DLACZEGO ZARABIAJĄ TAK DUŻO ?
I
Is only me
Ile zarabia poseł ? Jest tylko 1 prawidlowa odpowiedz.

ZA DUZO !
G
Gość
Najzabawniejsze że pchają się tam ci którzy jeszcze niedawno nie chcieli nawet flagi unijnej wywiesić. A teraz pensja w euro im się marzy. To dopiero dziadostwo i hipokryzja.
Dodaj ogłoszenie