Ile zarobią na dietach opolscy radni w rozpoczynającej się...

  Ile zarobią na dietach opolscy radni w rozpoczynającej się kadencji [GALERIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Kapica

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  w samorządzie wojewódzkim diety są najwyższe. Szeregowy radny, który może praktycznie w ogóle nie angażować się w pracę rady, otrzymuje „z automatu”
  1/8
  przejdź do galerii

  w samorządzie wojewódzkim diety są najwyższe. Szeregowy radny, który może praktycznie w ogóle nie angażować się w pracę rady, otrzymuje „z automatu” 1789 zł. Wiceprzewodniczącemu komisji należy się już 2013 zł, a przewodniczącemu sejmiku 2684 zł. ©Archiwum nto

  Na pewno więcej, niż w poprzedniej. Szeregowy miejski radny dostanie w ciągu 5 lat kadencji do 100 tysięcy złotych, a przewodniczący sejmiku nawet 150 tysięcy.
  Przede wszystkim będą rządzić o rok dłużej, a to oznacza od kilkunastu do nawet 30 tysięcy złotych wyższe dochody z tytułu sprawowania mandatu.

  Bardzo prawdopodobne są jednak również podwyżki. Maksymalne kwoty diet ustalane są ustawowo. Nie mogą one przekroczyć 1,5-krotności tak zwanej kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

  W pierwszym roku rozpoczynającej się właśnie kadencji kwota ta pozostanie bez zmian (1789 zł), ale w przyszłym i kolejnych latach najprawdopodobniej będzie rosła. Po raz ostatni owa „kwota bazowa” zwiększyła się w 2017 r. Przykładowo radny sejmiku, będący jednocześnie przewodniczącym jakiejś komisji problemowej, dostał podwyżkę z 2119 zł do 2147 zł miesięcznie.

  Na ile mogą liczyć radni w opolskich miastach i powiatach? Zobacz galerię.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo