Ile zyskamy na obniżeniu podatków

Edyta Hanszke
W przyszłym roku zamiast trzech dotychczasowych progów podatkowych - 19, 30 i 40 proc. - będą obowiązywać dwa: 18 i 32 proc.
W przyszłym roku zamiast trzech dotychczasowych progów podatkowych - 19, 30 i 40 proc. - będą obowiązywać dwa: 18 i 32 proc. fot. sxc
Udostępnij:
59 zł zostanie w kieszeni po odliczeniu podatku w nowym roku temu, kto zarabia 1000 zł brutto. Aż 1589 zł zaoszczędzą w 2009 r. ci, którzy zarabiają miesięcznie 5000 zł brutto.

W przyszłym roku zamiast trzech dotychczasowych progów podatkowych - 19, 30 i 40 proc. - będą obowiązywać dwa: 18 i 32 proc. Wyższą stawkę będziemy płacić po przekroczeniu rocznego dochodu w wysokości 85 528 zł.

Najbardziej na zmianach, wprowadzonych jeszcze przez rząd Jarosława Kaczyńskiego w 2006 r., zyskają osoby, które dotychczas płaciły podatek według drugiej i trzeciej stawki, czyli o zarobkach przekraczających 4425 zł brutto miesięcznie.

I tak jeśli X zarabia ponad 4425 zł, ale mniej niż 8247 zł miesięcznie, to od nadwyżki dochodów ponad 4425 zł zapłaci 18 proc. podatku, a nie jak dotychczas 32 proc.
Jeżeli Y zarabia ponad 8247 zł, to od nadwyżki zapłaci 8 proc. podatku mniej (nie jak dotąd 40 proc., ale 32 proc.).

Osoby o dochodach nie przekraczających 4425 zł brutto zyskają stosunkowo najmniej, bo tylko 1 proc. podatku (zamiast 19 proc. - 18 proc.).

Koszty pracownicze pozostają bez zmian

Podobnie jak dziś:

wynoszą one 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

nie mogą przekroczyć łącznie 2002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

wynoszą 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668 zł 72 gr, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę,

nie mogą przekroczyć łącznie 2502 zł 56 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Więcej uprawnionych do ulgi prorodzinnej

Za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego Sejm zadecydował, że od przyszłego roku zmieni się ulga prorodzinna. Przede wszystkim zostanie rozszerzona na opiekunów prawnych i rodziny zastępcze.

Ponadto zostanie zmieniony mechanizm obliczania tej ulgi. Będzie ona obliczana proporcjonalnie do okresu roku, w którym dziecko było wychowywane.

- Wysokość ulgi będzie więc zależeć od liczby miesięcy roku, w ciągu których opiekun albo rodzic zajmował się dzieckiem - wyjaśnia Iwona Korzanowska z I Urzędu Skarbowego w Opolu.

Odliczanie ubezpieczenia

Podatnik pracujący za granicą, ale rozliczający swoje dochody w Polsce będzie mógł odliczyć od dochodu składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w państwie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Ma takie prawo, jeśli składki te nie zostały odliczone od dochodu lub podatku w państwie należącym do UE, EOG oraz Konfederacji Szwajcarskiej, gdzie podatnik wykonywał działalność.

Pracujący za granicą podatnicy mogą też pomniejszyć podatek o zapłacone tam składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Nowości z 1 proc.

Od nowego roku zmienią się również zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Po pierwsze ci, którzy składają korektę zeznania, będą mieli możliwość wskazania organizacji, której chcą pomóc, pod warunkiem, że korekta będzie dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego.

Ponadto naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł przekazać organizacji pożytku publicznego dane podatnika, który przekazał na jej rzecz 1 proc. podatku.

Minister pracy i polityki społecznej do 31 grudnia 2008 r. powinien ogłosić wykaz organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2008 r.

Pracowałeś za granicą? Możesz rozliczyć się z małżonkiem

Od 1 stycznia 2009 r. zarówno małżonkowie, jak i samotni rodzice będą mieli prawo do preferencyjnych rozliczeń PIT również wtedy, gdy w danym roku podatkowym zarabiali za granicą, ale rozliczają swoje dochody w Polsce.

Te same preferencje będą przysługiwały także cudzoziemcom rozliczającym się w polskim urzędzie skarbowym.

Po wprowadzeniu zmiany małżonkowie - oboje nierezydenci (czyli mają polskie obywatelstwo, ale mieszkają za granicą) oraz małżonkowie - z których jeden jest nierezydentem, a drugi rezydentem Polski, w przypadku, gdy w Polsce osiągnęli co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów, będą mogli opodatkować swoje dochody na zasadach, jakie dotyczą rezydentów Polski.

Oznacza to, że podatek będzie określony na małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów uzyskanych przez tych małżonków.

Nowa ulga mieszkaniowa

Już 1 stycznia 2009 r. podatnicy sprzedający mieszkanie lub dom będą mogli skorzystać z nowej ulgi mieszkaniowej. Zlikwidowana zostaje "ulga meldunkowa".

W zamian podatnicy będą zobowiązani do złożenia zeznania na formularzu PIT - 39 i opłacania 19 proc. podatku dochodowego, z którego jednak mogą być zwolnieni pod warunkiem przeznaczenia funduszy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 2 lat na określone cele mieszkaniowe.

Ci, którzy osiągną dochody ze sprzedaży nieruchomości w danym roku, będą mogli również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W nowym zeznaniu PIT-39 będzie na to specjalna rubryka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie