Ilu nierolników próbowało kupić ziemię z nowymi przepisami?

Redakcja
Sprawdziliśmy, ile osób podjęło próbę kupienia ziemi rolnej od 30 kwietnia tego roku, czyli po zaostrzeniu przepisów dotyczących obrotu gruntami rolnymi.

 

Do oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych do 30 września (takimi danym operuje ANR) wpłynęło 3526 wniosków o wydanie zgody na nabycie nieruchomości rolnej. „W tym okresie wydano łącznie 1544 decyzje administracyjne dotyczące nabycia nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni ponad 3,7 tys. ha”, podaje nam biuro prasowe Agencji. Spośród nich na 1390 wniosków ANR odpowiedziała decyzjami pozytywnymi i łącznie zgodziła się na sprzedaż dla nieruchomości o powierzchni 3395 hektarów. W 137 przypadkach zapadła decyzja o umorzeniu postępowania dla nieruchomości o powierzchni 338 hektarów. Kolejnych 15 decyzji  miało charakter negatywny i dotyczyło nieruchomości o łącznej powierzchni 19 ha. 

 

 

Bez ograniczeń można sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Poza tym, każdą ilość osobom bliskim, nie będącym rolnikami czy jednostkom samorządu terytorialnego, Skarbowi Państwa a za zgodą Prezesa Agencji, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, innym podmiotom, jeżeli zbywca wykaże, że nie było możliwości przeniesienia własności nieruchomości na rzecz ww. podmiotów, jak również w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

 

Okiem Agencji Nieruchomości Rolnych

Zasady wyjaśnia Biuro Prasowe ANR: - Aby być rolnikiem, trzeba prowadzić gospodarstwo rolne, a powierzchnia tego gospodarstwa nie może być mniejsza niż 1 ha (Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego - UKUR, art. 2, pkt 2). Grunty rolne niezbędne do utworzenia gospodarstwa można kupić na rynku prywatnym lub z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jednak, aby zostać rolnikiem najważniejszą rzeczą jest posiadanie kwalifikacji rolniczych. Kiedy osoba posiada kwalifikacje rolnicze dokładnie określił ustawodawca (UKUR, art. 6, pkt 2).

Jeśli chodzi o rynek prywatny to osoba, która chce kupić grunt rolny musi wystąpić z wnioskiem o zgodę do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych na zakup nieruchomości rolnej w celu utworzenia gospodarstwa rodzinnego.

 

Zgoda taka będzie wydawana, jeśli:

  • nie było chętnych na zakup wśród rolników indywidualnych i innych uprawnionych,
  • wskazany nabywca gwarantuje prawidłowe prowadzenie gospodarstwa rolnego,
  • w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

Rolnik będzie musiał zamieszkać w gminie, w której kupił nieruchomość oraz dodatkowo wykaże, że: posiada kwalifikacje rolnicze albo jest w trakcie ich uzupełniania, w związku z przyznaniem dofinansowania ze środków UE, będzie osobiście i prawidłowo prowadził gospodarstwo rolne.

 

Osoba, która kupi ziemię rolną zobowiązana będzie do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna przez okres 10 lat, chyba że tę ziemię przekaże osobie bliskiej (np. synowi). W tym czasie bez zgody sądu nie będzie mógł sprzedać nieruchomości rolnej, ani oddać jej w posiadanie na rzecz innych podmiotów.

 

Osoba, która chce zostać rolnikiem może też kupić grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Działki rolne o powierzchni do 2 ha może nabyć od Agencji każdy, kto chce np. utworzyć gospodarstwo rodzinne oraz zobowiąże się do spełnienia warunków określonych w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Może też kupić nieruchomości większe obszarowo, wówczas wymagana jest zgoda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek Prezesa ANR. Zgoda ministra może nastąpić tylko w przypadkach uzasadnionych względami społeczno-gospodarczymi.

Aby zostać rolnikiem nie trzeba być właścicielem gruntu. Można ziemię wydzierżawić lub objąć w wieczyste użytkowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ilu nierolników próbowało kupić ziemię z nowymi przepisami? - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska