Imbir dobry na wszystko

fot. sxc.hu
Imbir jest wykorzystywany jako składnik leków na choroby reumatyczne, sercowo-krążeniowe, alergie.
Imbir jest wykorzystywany jako składnik leków na choroby reumatyczne, sercowo-krążeniowe, alergie. fot. sxc.hu
Lista zalet zdrowotnych tego niezbyt efektownie wyglądającego korzenia jest imponująca. Chętnie też stosujemy go w kuchni.

Imbir jest wykorzystywany jako składnik leków na choroby reumatyczne, sercowo-krążeniowe, alergie. Dodaje się go do preparatów obniżających poziom złego cholesterolu we krwi, ciśnienie. Pomaga na ból głowy, zaburzenia żołądkowe, na tzw. chorobę lokomocyjną (gdyż działa przeciwwymiotnie i poleca się jego zażywanie w tabletkach przed podróżą), przynosi ulgę przy bólach menstruacyjnych, działa moczopędnie, reguluje pracę nerek.

- Imbir jest bogaty w substancje przeciwzapalne i działa rozgrzewająco, dlatego przynosi ulgę chorym stawom - wyjaśnia Katarzyna Suchoń, specjalista reumatolg z Opola, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie. - Wchodzi w skład tabletek, a także maści i żeli. Preparaty wykonane na bazie tego korzenia należy jednak traktować tylko jako środki wspomagające leczenie schorzeń reumatycznych.

Imbir stanowi też doskonałą przyprawę w kuchni, dodającą potrawom pikanterii. Ale i w tej postaci działa leczniczo. - Reguluje pracę woreczka żółciowego, zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się gazów w jelitach - wylicza Maria Jeznach, kierownik działu żywności i żywienia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Ponieważ imbir silnie rozgrzewa i pobudza krążenie, można jego szczyptę dosypać do filiżanki porannej kawy. Zwiększając ukrwienie mózgu, imbir rozjaśni nasz umysł i poprawi koncentrację.

Imbir już w starożytności był wykorzystywany jako afrodyzjak. Poprawiając ukrwienie, pobudza bowiem erekcję.

W sklepach zielarskich, aptekach jest mnóstwo produktów, w skład których wchodzi ten korzeń. Są to herbatki imbirowe (ich picie łagodzi infekcje), sosy, imbir mielony, mydła, żele do kąpieli (które rozgrzeją), kremy wyszczuplająco-modelujące. Można też kupić korzeń, pokroić na plasterki i je żuć. Podziałają one bakteriobójczo, złagodzą stany zapalne w jamie ustnej, są też dobrym sposobem na zapewnienie świeżego oddechu.

Na wszechstronnych zaletach imbiru poznali się już starożytni Chińczycy, Hindusi i Tybetańczycy. Ale współcześni Europejczycy też mają na niego wiele nowych pomysłów. Dodają go już do wędlin, likierów, sałatek owocowych, pasztetów, flaków, marmolad, chlebków, piwa, i Bóg wie, do czego jeszcze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska