Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim z doktoratem honorowym w tle

Anna Grudzka
Anna Grudzka

Wideo

Kulminacyjnym punktem inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim było przyznanie doktoratu honorowego profesorowi Franciszkowi Józefowi Kokotowi, wybitnemu lekarzowi. W inauguracji wziął też udział dr Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Uroczystość w auli Wydziału Teologicznego rozpoczęła się od przywitania gości i przemówienia rektora Uniwersytetu Opolskiego – prof. Marka Masnyka, który odniósł się do planów oraz wyzwań czekających uczelnię w rozpoczynającym się roku akademickim.

- Dziś jesteśmy zwycięzcami. Wśród studentów, którzy złożą ślubowanie są pierwsi studenci medycyny. Nasz uniwersytet powoli zbliża się do srebrnego jubileuszu, a i Opole coraz lepiej radzi sobie na mapie ośrodków akademickich Polski. Mimo tego nie możemy spocząć na laurach, w bezruchu, nie wystarczy nam skupić się na pielęgnowaniu etosu uniwersyteckiego - trzeba nam nieustającej pracy na rzecz rozwoju – mówił rektor w kontekście wejścia w życie nowej ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym".

Omówił też wyniki, rekrutacji i sukcesy uczelni, a także drugi – kluczowy obok medycyny – projekt rewitalizacji prószkowskiej Pomologii. - To inwestycja, która także wyznacza kierunek rozwoju uczelni – dodał.

Zaraz po nim wystąpił minister Jarosław Gowin.

- Ten rok jest wyjątkowy, bo wspólnie wypracujemy kształt nowej "Konstytucji dla Nauki". Ta ustawa powstaje od dwóch lat w dialogu między rządem i środowiskiem akademickim, a także - wewnątrz środowiska akademickiego – mówił wicepremier. – Prace nad nową ustawą trwają i państwa głosy będą potrzebne do końca procesu legislacyjnego – dodał.

Minister streścił też założenia nowej ustawy. - Ona poszerza autonomię uczelni, dba o ośrodki regionalne, upraszcza finansowanie i promuje dydaktyków – mówił Gowin i apelował do znajdujących się na sali parlamentarzystów: - Potrzebujemy ponadpartyjnego porozumienia na rzecz wzrostu nakładów na polskie szkolnictwo wyższe z 0,4 dziś do 1 proc. PKB.

Kulminacyjnym punktem całej uroczystości było przyznanie doktoratu honorowego dla profesora Franciszka Józefa Kokota, wybitnego lekarza nefrologa, endokrynologa, hipertensjologa, profesora nauk medycznych i rektora Śląskiej Akademii Medycznej, autora 700 prac oryginalnych i 200 prac poglądowych, kilkudziesięciu podręczników i promotora 77 doktorów nauk medycznych.

Ofiarowana mu dziś przez Uniwersytet Opolski godność była dziesiątą w jego karierze. Laudatorem w przewodzie prof. Kokota był prof. Marian Zembala, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który w porywającym przemówieniu przybliżył zgromadzonym w auli Wydziału Teologicznego jego sylwetkę.
– Dziś mamy wielkie święto nie tylko opolskiej, ale całej polskiej medycyny, bo patronem kierunku lekarskiego został Franciszek Kokot, który nas wszystkich łączy. Nauczycielu, mistrzu przewodniku – prof. Zembala wskazał na prof. Kokota - z dumą i honorem proszę o przyjęcie tej postaci grona honorowych profesorów – dodał.
Wprost nazwał go „gigantem” polskiej nauki. - Jako kardiochirurg miałem przyjemność współpracować z profesorem Kokotem przy dwóch programach badawczych. Tak wysoko podniósł nam poprzeczkę, że nawet my, nie należący do leniwych, musieliśmy się bardzo mocno przy nim starać. To wyjątkowy człowiek, który wiele wymaga od innych, ale jeszcze więcej od siebie – mówił prof. Zembala.

Bardziej elektryzujące od laudacji było wystąpienie samego prof. Kokota. Zaczął bardzo skromnie: - Jest mi bardzo trudno zaskoczyć państwa wizją, albo głosem. Zostaje mi tylko jedna rzecz – zaskoczyć was sercem. Dlatego obejmuję was wszystkich, obecnych tutaj moim sercem – mówił.

Potem łamiącym się ze wzruszenia głosem podziękował za wszystkie dobre słowa, które miały dla niego ogromne znaczenie. - Bo tu się urodziłem i tu są moi rodzice – tłumaczył. Wspomniał też swoich nauczycieli i profesorów, którzy wpłynęli na jego rozwój, nie tylko ten zawodowy.

Wyznał też: - W moim życiu kierowałem się dwoma zasadami. Pierwsza to dążyć do tego by zawsze dawać, tyle ile chce się otrzymać, czyli jeśli chce się otrzymać całe serce, to trzeba dać całe życie. Drugie bardzo ważne zdanie brzmi tak: Jedynemu Bogu cześć i chwała – mówił prof. Kokot.

Na koniec opowiedział też jak trafił do papieża Jana Pawła II w kwestiach związanych z transplantologią. - Kiedy już udało mi się dostać za bramy Watykanu, zapytałem papieża czy pobieranie nerek ze zwłok jest ich bezczeszczeniem. Odpowiedział mi wtedy: nie zabierajcie nerek do nieba, bo niebo wie, że one potrzebne na ziemi – wspominał prof. Kokot.

Sala zgotowała mu długą owację na stojąco.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie