Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Z rekrutacją nie było problemów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w PMWSZ w Opolu.
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w PMWSZ w Opolu. Edyta Hanszke
Pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, kosmetologia i dietetyka - to kierunki studiów prowadzone w opolskiej uczelni medycznej, z czego na pierwszych czterech prowadzone są studia dwustopniowe.

Dr hab. Tomasz Halski rektor uczelni ocenił, że tegoroczna rekrutacja była bardzo udana i zaowocowała wzrostem liczby studentów. Łącznie jest ich 1450, z czego większość na studiach stacjonarnych.

To naturalne zmiany wynikające z demografii, której efektem jest to, że większość absolwentów liceów w Polsce może wybierać bezpłatne ścieżki kształcenia na uczelniach - wskazywał rektor.

W przemówieniu inauguracyjnym Tomasz Halski mówił o dotychczasowych osiągnięciach uczelni założonej w 2003 roku przez nieżyjącego już profesora Andrzeja Steciwko według „planu opartego na doskonałości”.

- Dzięki przystąpieniu do programu Erasmus mamy w tym roku ponad 315 mln euro dla naszych studentów i pracowników na różnego rodzaju formy współpracy międzynarodowej, współpracujemy z wieloma uczelniami na całym świecie, w ramach Erasmusa nawiązaliśmy kontakty z przedsiębiorstwami, z którymi chcemy współdziałać w projektach biznesowych, stąd obecność na dzisiejszej uroczystości m.in. przedstawicieli firmy Volter z Czech, producenta wózków dla niepełnosprawnych - wyliczał rektor Halski i pochwalił się też międzynarodowym projektem za 300 mln euro, polegającym na opracowaniu kształcenia kadr w leczeniu zachowawczym dysfunkcji dna miednicy, którego opolska uczelnia jest liderem, a partnerami Włosi i Hiszpanie.

O sile PMWSZ w Opolu świadczyć może też fakt, że jako jedyna w województwie może się pochwalić wysoką kategorią A (odpowiadającą poziomowi bardzo dobremu; wyższy jest tylko A+) dla wydziału fizjoterapii.

Tomasz Halski zapowiedział też, że pod koniec roku otwarte zostanie Centrum symulacji medycznej dla położonych i pielęgniarek, na co uczelnia pozyskała 4 mln zł.

Tymczasem trwają rozmowy na temat konsolidacji uczelni medycznej i Uniwersytetu Opolskiego, na którym w ubiegłym roku uruchomiono kierunek lekarski. Rektor UO prof. Marek Masnyk liczy, że od nowego roku kierunek lekarski i wydziały PMWSZ staną się jednym ciałem działającym pod szyldem UO jako Collegium Medicum. Dzięki takiemu ruchowi rektor powiększonej uczelni miałby zapewnione przez 5 lat lat finansowanie na poziomie nawet 105 proc. aktualnych dotacji uniwersytetu i uczelni medycznej.

Rektor uczelni medycznej potwierdza, że rozmowy są prowadzone, ale zastrzega, że nie są one proste i nie wiadomo jaki będzie ich finał. Tomasz Halski jest gotów nadal prowadzić niezależną uczelnię.

OPOLSKIE INFO - 12.10.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska