Inflacja zmusza nas do sięgnięcia po oszczędności. Jest gorzej niż w roku ubiegłym

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem autorów badania, to niewątpliwie niepokojące sygnały na temat kondycji finansowej polskich gospodarstw domowych.
Zdaniem autorów badania, to niewątpliwie niepokojące sygnały na temat kondycji finansowej polskich gospodarstw domowych. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
W lipcu inflacja wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym (to podobnie jak w czerwcu). Jest to najwyższy wynik od marca 1997 r. Połowa badanych przyznała, że w ostatnim czasie została zmuszona sięgnąć po swoje oszczędności, a jeszcze więcej przewiduje taką konieczność w najbliższej przyszłości - wynika z badania “Finanse Polaków”. Problem wyższych wydatków odczuwają najboleśniej osoby starsze oraz w średnim wieku.

Prawie wszyscy respondenci biorący udział w badaniu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych” zauważają wzrost cen wynikający z inflacji. Ośmiu na dziesięciu badanych odczuwa ten wzrost w sposób dotkliwy, 17 proc. uznaje, że na ten moment podwyżki nie są jeszcze dla nich uciążliwe. Najbardziej wrażliwe na wyższe ceny są kobiety, osoby w wieku 35-54 lat oraz posiadający dzieci.

Inflacja przekłada się na wyższe codzienne wydatki

Ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) przyznaje, że wydaje obecnie więcej pieniędzy niż wcześniej, tylko niespełna co czwarty deklaruje, że na podobnym poziomie. Rok wcześniej zaledwie 28 proc. respondentów deklarowało, że wydaje więcej pieniędzy niż wcześniej, dla większości (56 proc.) codzienne wydatki były bez zmian. Problem wyższych wydatków odczuwają najboleśniej osoby starsze (55+) oraz w średnim wieku (36-54 lata).

Polacy korzystają z oszczędności

Połowa badanych przyznała, że w ostatnim czasie została zmuszona sięgnąć po swoje oszczędności, a jeszcze więcej osób (57 proc.) przewiduje taką konieczność w najbliższej przyszłości. Warto zauważyć, że rzeczywistość przebiła zeszłoroczne prognozy - w 2021 r. 35 proc. respondentów szacowało, że sięgnie w bliskiej przyszłości po swoje oszczędności, według tegorocznego badania zrobiło tak 51 proc. To niewątpliwie niepokojące sygnały na temat kondycji finansowej polskich gospodarstw domowych.

Z badania wynika, że kobiety oraz mieszkańcy małych miast częściej niż inne osoby muszą aktualnie uzupełniać codzienny budżet sięgając do swoich oszczędności. Kobiety częściej deklarują, że również w najbliższej przyszłości będą zmuszone tak funkcjonować.

Potwierdzeniem, że Polacy mają oszczędności, po które mogą skorzystać w trudniejszych czasach, może być fakt, że spadł odsetek osób deklarujących sięganie po pomoc finansową u rodziny lub znajomych (z 22 proc. w ub. r. do 17 proc. w 2022).

Najczęściej po wsparcie u swoich najbliższych zwracają się kobiety, osoby młodsze (w wieku 18-34 lata) oraz zamieszkujący mniejsze miasta i wsie. Podobnie spadł odsetek respondentów przyznających, że musi wspierać finansowo osoby ze swojego otoczenia (z 27 proc do 25 proc.).

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja zmusza nas do sięgnięcia po oszczędności. Jest gorzej niż w roku ubiegłym - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska