Nasza Loteria

Infolinia Anonimowych Alkoholików w trakcie pandemii notuje rekordy. „Mamy 100 procent więcej połączeń”

js
Infolinia AA w trakcie pandemii notuje rekordy połączeń
Infolinia AA w trakcie pandemii notuje rekordy połączeń 123rf
Okazuje się, że kryzys związany z pandemią koronawirusa ma wpływ na zwiększenie liczby osób uzależnionych od alkoholu – lub takich, które chcą się przyznać do problemu alkoholowego. Zjawisko to potwierdza w rozmowie z Wprostem Robert Michalak, konsultant z Infolinii Anonimowych Alkoholików.

Robert Michalak: Telefony się urywają

Infolinia Anonimowych Alkoholików ma na celu wspieranie osób walczących z nałogiem alkoholowym. Korzystają z niej różne osoby – część to wieloletni alkoholicy, którzy powrócili do nałogu, część dopiero w nałóg wpadła.

Infolinię obsługują wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas na pomoc innym. Jednym z takich wolontariuszy jest Robert Michalak, który odbiera telefony między 8. a 16. W rozmowie z serwisem Zdrowie.wprost.pl wolontariusz przyznaje, że koronawirus wpłynął na wzmocnienie zainteresowania infolinią:

Ludzie sobie nie radzą. Stracili pracę. Żyją w izolacji. Nie mają kontaktu z drugim człowiekiem. Szukają ratunku. Alkohol jest najprostszym wyborem.

Co ciekawe, nie zawsze z infolinii korzystają uzależnieni. Często są to osoby, które nie radzą sobie z bliskim walczącym z nałogiem. Np. pracodawcy, którzy nie mogą się dodzwonić do pracowników, zmartwione żony pijanych mężów, przestraszone dzieci pijanych rodziców.

Robert Michalak: Dzwonić to żaden wstyd

Warto podkreślić, że infolinia naprawdę jest anonimowa i za skorzystanie z niej nie grożą żadne nieprzyjemne konsekwencje. Robert Michalak wspomina, że kiedyś rozmawiał z żołnierzem Wojska Polskiego, który odważył się wykręcić numer na infolinię AA. Żołnierz bał się utraty pracy z powodu telefonu. Taka sytuacja nie może mieć jednak miejsca, telefon anonimowy jest anonimowy.

Robert Michalak: W styczniu i lutym była cisza. W marcu już zobaczyliśmy wzrost, a w kwietniu przyrost o 100 proc.

Telefon na Infolinię Anonimowych Alkoholików nie powinien nikogo przerażać. Przede wszystkim uzależniony powinien słuchać, co mówi do niego konsultant. Wolontariusz z pewnością przekaże informacje, gdzie można szukać pomocy w nałogu – także podczas pandemii koronawirusa odbywają spotkania AA (np. za pośrednictwem Skype).

Potrzebujesz pomocy przy nałogu alkoholowym? Skorzystaj z Infolinii Anonimowych Alkoholików: codziennie od 8 rano do 22 wieczorem pod numerem telefonu: 801 033 242

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska