MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filtrowanie zagrożenia

E
(INF. WŁ.) Temperatury, jakie od kilku tygodni panują w Polsce powodują, że największym marzeniem wielu z nas jest posiadanie w miejscu pracy klimatyzatora. Niestety, klimatyzator - szczególnie taki, w którym pracodawca "zapomina" w czasie przewidzianym instrukcją wymienić filtry - może być powodem bardzo groźnej choroby, zwanej legionellozą, czyli chorobą legionistów.

Klimatyzatory mogą być źródłem śmiertelnie niebezpiecznej legionellozy

   Legionellozajestprzenoszona przez bakterie znajdujące się w kropelkach wody. Objawia się jako ciężka forma zapalenia płuc. Szczególnie groźna, a nawet śmiertelna jest dla osób starszych i mniej odpornych.
   - Środowiskiem optymalnym dla bakterii legionelli jest ciepła woda, która cyrkuluje m.in. w urządzeniach klimatycznych w hotelach, biurach i domach mieszkalnych. Bakteria zagnieżdża się tam i rozwija - szczególnie, jeśli urządzenia nie są używane w sposób ciągły, a woda w nich nie jest regularnie wymieniana - mówi Jan Misiek, kierownik działu higieny komunalnej w krakowskim sanepidzie. - Ten problem znany jest na świecie, ale w Polsce klimatyzacja nie jest jeszcze na tyle używana, żeby**stanowiła powszechne zagrożenie. Słyszałem, że duże sieci hotelowe zlecają badanie powietrza na obecność drobnoustrojów legionellozy, bo wymagają tego goście hotelowi. Do nas zwrócił się z prośbą o takie badanie tylko jeden krakowski hotel.
   Okazuje się jednak, że nawet jeśli sanepid pobierze próbki i wykona badania, w Polsce nie ma żadnych norm, do których można przyrównać ich wynik. Nie wiadomo oficjalnie, jaka jest dopuszczalna, nieszkodliwa dla człowieka ilość bakterii legionellozy w powietrzu. A badanie jest drogie i musi za nie zapłacić zleceniodawca.
   - Częstotliwość wymiany filtrów w urządzeniach klimatyzacyjnych jest określona w instrukcji obsługi. Należy się jej trzymać, bo zanieczyszczone filtry to idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów i grzybów - mówi Jan Misiek. - Prosta wymiana filtru lub jego oczyszczenie może zapobiec może mniej groźnym niż legionelloza, ale równie dolegliwym chorobom.
   Bakterie gnieżdżą się nie tylko w klimatyzatorach, ale również w basenach, natryskach i jacuzzi. Wdychane, rozmnażają się w płucach, powodując ciężkie, czasem zagrażające życiu schorzenia górnych dróg oddechowych.
   Jak mówi Tadeusz Nycz z Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli inspekcja otrzyma skargę na niedbałość pracodawcy, który nie wymienia w określonym czasie filtrów i nie utrzymuje klimatyzatorów w należytej sprawności - będzie interweniować. Wadliwie działająca klimatyzacja bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy.
   - Nie pamiętam, czy już kiedyś taką skargę przyjęliśmy - _przyznaje inspektor Nycz. - _Rocznie dokonujemy paru tysięcy kontroli. Jeśli jednak wpłynie do nas uzasadniona skarga dotycząca działania klimatyzatorów, na pewno zareagujemy.
ELŻBIETA BOREK
   Legionelloza, inaczej zwana chorobą legionistów, została ujawniona w 1976 r., po zjeździe kombatantów z Legionu Amerykańskiego, który odbywał się w hotelu w Filadelfii. Drobnoustroje, nazwane później legionella, zadomowiły się w organizmach 221 osób, które przybyły na uroczystość lub po prostu często odwiedzały hotel. Trzydzieści cztery z nich zmarły z powodu ostro przebiegającego zapalenia płuc.
   W Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie już od dawna "choroba legionistów" była przyczyną tysięcy zgonów rocznie z powodu zapalenia płuc. Rocznie występuje od 1 tys. do 1,3 tys. zachorowań; śmiertelność waha się od 5 do 30 proc.
   Legionella pneumophila jest jednym z ponad 30 gatunków tego rodzaju, znanych obecnie na całym świecie, z których co najmniej 19 powoduje zapalenie płuc u ludzi.
   Niedawno agencje prasowe podały informacje o epidemiach legionellozy w Hiszpanii. Legionellozą zainfekowanych zostało ponad 320 osób, z których 3 osoby zmarły. Chociaż bardzo szybko zostało zlokalizowane źródło bakterii, którym była instalacja klimatyzacyjna w centrum handlowym, to liczba pacjentów wzrosła do 800 osób. (E)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski