Inne światy na nyskim rynku

Beata Cichecka
W niedzielę odbędzie się w Nysie festyn integracyjny środowisk osób niepełnosprawnych z udziałem około 700 uczestników.

Imprezę, której nadano hasło: "Inne światy", przygotowały wspólnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Nyski Dom Kultury, Caritas Diecezji Opolskiej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nysie i Głuchołazach. Do udziału w niej zaproszono mieszkańców domów środowiskowych, domów pomocy społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, członków wszystkich organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz niepełnosprawnych, uczniów szkół i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych nie tylko z terenu powiatu, ale także m.in. z Olesna, Głuchołaz, Kędzierzyna-Koźla i Kluczborka.
- Jest to pierwsza tego typu próba integracji osób niepełnosprawnych z lokalną społecznością - informuje Beata Kędzierska z PCPR w Nysie. - Z inicjatywą zorganizowania takiego festynu wyszli sami jego uczestnicy, którzy podkreślali potrzebę pokazania się, zaakcentowania, że żyją w tym środowisku, zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych i różnorodnych umiejętności. Przygotowując dla nich wspólną zabawę, chcemy jednocześnie zwrócić uwagę mieszkańców na ich problemy i potrzeby. Podczas festynu instytucje wspierające niepełnosprawnych będą informować zainteresowanych o swojej działalności i formach pomocy, jakiej mogą im udzielić.
Festyn zainauguruje o godz. 12.00 msza św. w kościele pw. św. Jakuba. Od 13.00 do 18.00 przed nyską katedrą występować będą soliści, chóry i zespoły. W programie imprezy przewidziano również debatę władz powiatowych i gminnych na temat problemów osób niepełnosprawnych, aukcję prac uczestników festynu, wręczenie statuetki "Przyjazny Niepełnosprawnym" i losowanie głównych nagród loterii fantowej. Festynowi towarzyszyć będą stoiska, na których będzie można kupić prace plastyczne osób niepełnosprawnych, wystawy dorobku artystycznego między innymi autorów malujących ustami i nogami, pokaz pracy na kole garncarskim, quizy oraz konkursy plastyczne i zręcznościowe. Otwarty zostanie też punkt medyczny, w którym będzie można zbadać poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie.
Impreza jest otwarta, a wstęp na nią jest bezpłatny. Została ona sfinansowana m.in. przez sponsorów, starostwo i rządowy program "Domino", nad wykonaniem którego czuwa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ma on pomóc powiatom w likwidacji barier architektonicznych i transportowych, w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, otwarciu ośrodków wsparcia dla niepełnosprawnych, organizacji szkoleń i imprez integracyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska