Innowacje, informatyzacja i zielona gospodarka mogą liczyć po 2021 r. na dofinansowanie UE

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Karina Bedrunka, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za unijne pieniądze w UMWO.
Karina Bedrunka, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za unijne pieniądze w UMWO. archiwum
Na co urząd marszałkowski przeznacza ostatnie unijne pieniądze z obecnej puli i co będzie finansowane z nowej mówi dr Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych.

160 mln euro wydzielono dla firm i gospodarki opolskiej z 945 mln euro, które urząd marszałkowski w Opolu miał do dyspozycji na lata 2014-2020. Jak spożytkowaliśmy te pieniądze?
Ważnym obszarem w tym rozdaniu - wspieranym bezpośrednimi dotacjami - były projekty innowacyjne, realizowane przez firmy z ośrodkami naukowymi. Specjalna pula przeznaczona była na funkcjonowanie firm w świecie wirtualnym, tj. technologie informacyjno-komunikacyjne, zarówno w ramach samych organizacji, jak i w kontaktach zewnętrznych. Z dzisiejszej perspektywy - gdy epidemia wymusiła na nas kontakty zdalne - ta pomoc wydaje się szczególnie ważna. Dlatego znaleźliśmy dodatkowe pieniądze na organizację przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki naboru na takie projekty. Innym dedykowanym działaniem była pomoc w nawiązywaniu przez firmy kontaktów biznesowych i promowaniu swoich wyrobów i usług na targach krajowych i zagranicznych. Pandemia zahamowała te projekty. Część niezrealizowanych jeszcze umów wydłużyliśmy i następny rok pokaże, czy uda się je sfinalizować. Na rozliczenie mamy jeszcze pełne dwa lata.

Epidemia koronawirusa zmodyfikowała nie tylko plany dotyczące organizacji imprez targowych. Wymusiła inny podział pozostałych na koniec tego rozdania unijnych pieniędzy. Jaki?
Priorytetem było wsparcie szpitali, co zrobiliśmy i w marcu, i jesienią, kupując dodatkowe wyposażenie, m.in. butle tlenowe, pojemniki na odpady niebezpieczne, środki ochrony osobistej; za prawie 130 mln zł. Przez WUP przeznaczyliśmy spore pieniądze na zabezpieczenie miejsc pracy. OCRG dysponowało z kolei pulą pieniędzy na dotacje dla firm, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji ekonomicznej z powodu epidemii. Pozornie niezwiązany z gospodarką jest także projekt Marszałkowskich Kurierów Społecznych, wymyślony i realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, w ramach którego ludzie młodsi dostarczają seniorom, chorym i niepełnosprawnym posiłki i robią zakupy. Dzięki temu daliśmy płatną pracę kurierom społecznym, ale też zapewniliśmy zlecenia lokalnym firmom gastronomicznym, które przygotowywały wiosną i przygotowują na przełom grudnia i stycznia - w drugiej edycji projektu - posiłki dla potrzebujących. Wszystkich nauczycieli szkół ponadpodstawowych wyposażyliśmy z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji w lapotopy do pracy zdalnej, a obecnie realizujemy takie projekty dla nauczycieli szkół podstawowych. Łącznie będzie to 13 tysięcy laptopów. To wszystko udaje się dzięki dobrej współpracy w regionie (z samorządami, organizacjami), ale też sprawnie przebiegających uzgodnień o przesunięciach pieniędzy z Brukselą.

W dalszej rozmowie podczas Forum Biznesu, zrejestrowanej na nto.pl/forumbiznesu dyrektor Karina Bedrunka mówi też:
- o projektach służących rozwojowi biznesu i gospodarczych realizowanych na Opolszczyźnie z unijnym wsparciem, w tym trzech sztandarowych
- o pomocy, na jaką pomoc może liczyć opolska gospodarka w nowej perspektywie
- o formach bezpośredniego wsparcia dla przedsiębiorstw

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie